Център за комплексни услуги за деца с церебрална парализа беше създаден днес в Бургас. Той ще се помещава в Дома за медико-социални грижи "Вяра, Надежда и Любов". Това е първият център в страната, който се открива от Фонда за подкрепа на децата с детска церебрална парализа, основан от М-Тел и Фондация "Помощ за благотворителността в България". Първата сума в този фонд е именно от телекомуникационната компания, която дарява 50 000 лева. Тя открива и номер за набиране на средства - 1788, за 5 благотворителни инициативи. Цената на един SMS е 60 стотинки, а в края на годината мобилният оператор ще удвои събраната сума. Една от тези инициативи е и центърът в Бургас. Той ще предлага комплексни здравни, социални и образователни грижи на още 100 деца.
Според директора на дома д-р Пепа Ралчева, ранната превенция и интервенция на болестта може да доведе до много по-добри резултати в лечението на тези деца. Освен рехабилитатор, те работят с психолог и логопед, като от тях се ползва цялото семейство.
"Идеята е да направим така, че тези деца да не бъдат изоставени на грижите на държавата, а семействата им да се грижат за тях с наша помощ. Ние осигуряваме дневна или целоседмична грижа за болните
деца, така, че родителите им все пак да имат някакъв социален живот", каза д-р Ралчева.
"Целта ни е да подготвим родителите за това, което ги очаква, грижейки се за болно дете. Искаме заедно със семействата да търсим правилния подход и да стане ясно на всички, че децата с церебрална
парализа не са деца с проблеми, а деца с възможности да се развиват", каза председателят на УС на Фондация "Помощ за благотворителността в България" Елица Баракова.
Директорът "Корпоративни комуникации" на "Мобилтел" Нина Мирчева разказа как се е стигнало до тази идея. Тя се е зародила по време на една кампания на оператора за сбъдване на 88 мечти. Оказало се, че 3 мечти на родители на деца с церебрална парализа те да оздравеят, са събрали подкрепата на над 2 000 човека. От фирмата потърсили помощта на Фондация "Помощ за благотворителността в България" и с общи усилия стартирали създаването на такива центрове.
"Надяваме се и други компании и граждани също да подкрепят кампанията и дарят средства, за да помогнем на тези деца да не бъдат изоставени и да получат достоен живот", каза още Нина Мирчева.
Присъстващата на събитието Надя Шабани - председател на Държавната агенция за закрила на детето, заяви, че инициативата вече има подкрепата на държавните институции и обеща да работят заедно за създаването и на други такива центрове в цялата страна, съобщи Burgasnews.com. Зам.-кметът д-р Лорис Мануелян обеща подкрепа и от името на общината.
Няма официална статистика колко са децата под 18 години с такава диагноза. Цифрите варират от 3 000 до 20 000. Няма и база данни за състоянието на тези деца. Здравните услуги са концентрирани в няколко големи града и се ползват от по-малко от 1 % от нуждаещите се. Няма система и за информиране и подкрепа на родителите.
В момента в Бургас функционират три дневни центъра, които приемат деца с увреждания от града и региона, които, по официални данни, са над 1000. Идеята е Дома за медико-социални грижи "Вяра, Надежда и Любов" да се превърне в център за комплексни грижи за деца в неравностойно положение за цяла Източна България.