Със сигурност няма да влезем в Шенген през март

15.01.2011 | 10:18
по статията работи:
България получи вчера незадоволителна оценка от групата Шевал. Най-много забележки са отправени към инфраструктурата по границата ни с Турция и ГКПП "Капитан Андреево"
Със сигурност няма да влезем в Шенген през март

България получи вчера незадоволителна оценка от групата Шевал, която оценява готовността й за влизане в Шенгенската зона без вътрешни граници, съобщи за "Сега" източник, присъствал на закритото заседание в Брюксел. Техническата готовност на страната по границата с Турция е недостатъчна, въпреки че е похарчила 100% от средствата, предоставени й за тази цел от ЕС.

Премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов увериха парламента, че до март ще приключат подготовката. България обаче няма шанс да се присъедини тогава към Шенген, каквато бе приоритетната цел на правителството.

Работната група към Съвета на ЕС, която оценява готовността на България и Румъния за Шенген, представи резултатите от последните проверки в двете страни, направени през декември. Според забележките има пропуски в изпълнението на изискванията за членство в Шенгенското пространство, то те бързо могат да бъдат преодолени.

Най-много забележки са отправени към инфраструктурата по границата ни с Турция и на ГКПП "Капитан Андреево", където инспекторите се натъкнали на изхабена и зле поддържана материална база. Освен това те забелязали, че липсва специализирана техника за установяване на трафик на хора в затворени каросерии на камиони чрез измерване на съдържанието на въглероден двуокис, имало несъответствие на граничните печати със задължителния стандарт в Шенген, пише в днешния си брой вестник "Сега".

По време на заседанието са отправени и допълнителни "технически" изискванияхеликоптерни площадки по-близо - да бъдат изградени до българо-турската граница, да бъдат ремонтирани някои сгради по същата граница, да бъдат осигурени допълнителни човешки ресурси за работа според изискванията на Шенгенското пространство и др., информира БТА.

Квалификацията на граничните служители била ниска, патрулите били зле планирани и предизвиквали подозрение, че не биха се справили със засилен миграционен натиск. Затова докладът за контрола на сухопътните ни граници стига до заключението, че не сме готови да прилагаме шенгенското законодателство. Записано е, че България трябва да положи още усилия, за да изпълни всички изисквания. Другият доклад, който се отнася до приложението на Шенгенската информационна система у нас, дава положителна оценка. Представен бе и доклад за контрола на въздушните граници в Румъния, който също бе положителен.

Като цяло Румъния се представя по-добре от България и външният министър Теодор Баконски изрази оптимизъм, че страната му ще бъде приета в Шенгенската зона до края на годината, предаде Аджерпрес. Той допусна дори възможност това да стане до края на унгарското председателство на ЕС, което ще продължи до средата на годината. Букурещ даде твърд отпор за разлика от София на намерението на Франция, Германия и още десетина държави да отложат членството им в европейското пространство без вътрешни граници.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...