Въвежда се възможност Държавният фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система да придобива финансови инструменти, издадени от български емитенти, съобщи пресслужбата на Министерския съвет (МС) след днешното правителствено заседание.
Със свое решение правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (ЗИД на ЗДФГУДПС). Промените ще позволят със средствата от Сребърния фонд да се купуват не само чужди, но и български държавни облигации.
Прилагането на изключително консервативен подход при управление средствата на фонда за периода от неговото създаване през 2008 г. до настоящия момент, изразяващ се в инвестиране на средствата му само под формата на депозити в БНБ, доведе до ниска, но положителна номинална доходност. Отговорното поведение при управлението на публичните средства налага необходимостта да се държи сметка не само за постигането на положителна номинална доходност, а и на реалната, се казва в обосновката на предложението.
Част от промените целят подобряване на някои от регулациите за инвестирани. Въвежда се възможността фондът да придобива финансови инструменти, издадени от български емитенти, в това число и от българската държава. В момента според действащото законодателство средствата на фонда могат да се инвестират единствено в чуждестранни активи, като според вносителите с това допълнително се ограничава ликвидността на местната финансова система.
С предложените промени през 2012 г. фондът не може да инвестира повече от 30% от активите си в български държавни ценни книжа, като инвестиционното ограничение се увеличава стъпаловидно за всяка следваща година със стъпка от 10%. Така през 2016 г. и следващите години, фондът не може да инвестира повече от 70% от активите си в български държавни облигации.
По въпроса за промени в ЗДФГУДПС вицепремиерът и министъра на финансите Симеон Дянков заяви, че плавно ще се увеличава процентът от средствата от Сребърния фонд, които могат да се инвестират в държавни ценни книжа, предаде Агенция "Фокус".
"Тази година процентът ще е 30%, догодина – 40 %. Първоначално Министерството на финансите беше предложило да се инвестират до 70 % от парите от Сребърния фонд, което е средно ниво за ЕС", каза Дянков. Според финансовия министър по този начин не следващото, а по-следващото правителство ще има възможност „да стигне до средното за Европейския съюз" ниво.
При определяне на ограниченията, свързани с рисковите експозиции са следвани европейски практики, утвърдени при управлението на инвестиционни портфейли на държавни резервни пенсионни фондове, към които принадлежи и т. нар. Сребърен фонд. Със законопроекта се въвеждат възможности и за по-гъвкав инвестиционен избор за инструменти с фиксиран доход за сметка на акциите чрез повишаване на горните граници за инвестиране в дългови финансови инструменти. Предложените промени са в съответствие с основните принципи на инвестиране на фонда - надеждност, доходност, ликвидност и диверсификация.
Фондът ще може да инвестира в акции на местния и чужди пазари, ако те общо мога да покрият изискванията да бъдат приети за търговия на регулиран пазар и да са включени в представителен индекс. За дълговите ценни книжа остава изискването да бъдат с инвестиционен клас рейтинг, присъден от регистрирана или сертифицирана агенция за кредитен рейтинг. За корпоративните дългови инструменти е предвидено и допълнителното изискване да бъдат търгувани на регулиран пазар.
Запазват се забраните за инвестиции в акции и дялове на колективни инвестиционни схеми или други предприятия за колективно инвестиране, в недвижимо имущество, включително чрез акции или дялове на предприятия за колективно инвестиране, както и в ценни метали и сертификати върху тях.
По предложение на синдикатите и вследствие на актюерските разчети на НОИ за необходимостта от трансфери, в проекта е предложено удължаване на първоначалния период за трансфер до 2028 г.
Българската народна банка (БНБ) излезе със становище по законопроекта, в което заявява, че не може да подкрепи предложените промени, "поради значителните рискове за управлението на натрупаните дотук във Фонда средства, така и за общата финансова стабилност на страната". Пълния текст на становището на БНБ може да прочетете в прикачения към статията файл.
*Информацията е актуализирана в 19:00 часа