Съюзът между САЩ и Япония е крайъгълен камък за мира в света

24.09.2010 | 08:25
по статията работи:
Президентът на САЩ Барак Обама и премиерът на Япония Наото Кан проведоха среща в кулоарите на сесията на Общото събрание на ООН
Съюзът между САЩ и Япония е крайъгълен камък за мира в света

Президентът Барак Обама окачестви снощи съюза между САЩ и Япония като "крайъгълен камък" на мира и сигурността в света, предаде АП и БТА. Застанал до японския премиер Наото Кан преди двустранната им среща в кулоарите на сесията на Общото събрание на ООН, Обама не спомена изрично дипломатическия сблъсък между Токио и Пекин заради ареста на капитан на китайски рибарски кораб край островна група, към която претенции имат Япония и Китай. Но президентът на САЩ даде ясен знак, че американско-японският съюз е ключов за стабилността в Азия и в двете страни.

"Ние вярваме, че той е един от крайъгълните камъни на мира и сигурността в целия свят", заяви Обама.

Във Вашингтон адмирал Майк Мълън, председател на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ, изрази надежда, че напрежението между Япония и Китай скоро ще бъде разредено чрез дипломатически средства. Той обаче добави, че САЩ "подкрепят много, много силно" своя съюзник в региона Япония.

В коментар за инцидента с китайския кораб, американският министър на отбраната Робърт Гейтс заяви, че САЩ "ще изпълнят съюзническите си задължения", без да пояснява какво има предвид. Държавният департамент във Вашингтон прикани Пекин и Токио да работят активно и бързо за решаването на проблема.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...