При спазването на принципите на Закона за социално подпомагане и след конкретна преценка на всеки отделен случай най-нуждаещите се може да бъдат подпомогнати през зимния отоплителен сезон чрез съществуващите механизми на ситемата. В правилника за прилагане на Закона е предвидена възможност да се отпуска еднократна помощ на инцидентно възникнали потребности от комунално-битов, здравен, образователен и друг характер.
Това каза по време на парламентарния контрол днес министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Той уточни, че тази помощ е до петкратния размер на гарантирания минимален доход, което е достатъчно добър механизъм за осигуряването на адекватна енергийна защита след преценка на всеки конкретен случай. Този механизъм ще бъде приложен и през този отоплителен сезон за хората, отпаднали от програмата, информира БТА.
Тази година са подадени около 260 000 искания за енергийни помощи през зимата. С въвеждането на критериите "продадена земя" или идеални части от нея една голяма част от тези хора отпада от възможността за получаване на енергийни помощи.
Колко са те, попита по време на парламентарния контрол днес депутатът от "Коалиция за България" Михаил Миков. В отговора си министър Младенов обвини бившия вътрешен министър в механично-елементарно боравене със статистическите данни и текстове на нормативни актове, извадени от общия контекст на системата за социална защита, които по думите му могат да породят съмнения за неразбиране на механизмите на социалното подпомагане и "опит за силна социална ангажираност към хората, които на базата на обективно-нормативно основание са отпаднали от програмата за целево енергийно подпомагане през този отоплителен сезон".