България може да стане незаобиколим газов център за Европа. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в рамките на конференцията "Сигурност в Югоизточна Европа - „Новата геополитическа динамика“.
"Осигуряването на междусистемна свързаност със съседните страни, местният добив, изграждането на газов хъб, географското положение на България и добре развитата газова инфраструктура дават възможност това да стане реалност", смята енергийният министър.
"Никак не е лесно да се работи в сектора на енергийната сигурност в България, страната е зависима от един източник на природен газ и неслучайно един от най-важните приоритети на правителството е осигуряване на диверсификация на доставките. За това обаче е необходимо изграждането на нова газова инфраструктура, от междусистемна свързаност на страните от Европейския съюз и в частност на държавите от региона", заяви Петкова.
Министърът припомни меморандумът от Дубровник, в който страните членки обединяват вижданията си за осъществяване на 7 ключови проекти за региона, от които 3 на българска територия. Става въпрос за свързване на газовите мрежи на по трите проекта – България-Сърбия; България-Гърция и България-Румъния.
"От не по-малко значение е и осъществяването на газова връзка с Турция", подчерта министър Петкова. В отговор на въпрос тя призна, че наистина между изграждането на интерконектора с Гърция и потичането на природния газ от Азербайджан изниква един период от 4 години, през които в случай на проблем с Русия, в страната ни може да има срив, като обясни, че БЕХ търси варианти. Какви обаче, министърът не очерта. Не сатана ясно и как се разглежда енергийната сигурност с доставките на азербайджански газ, при положение, че регионът е един от потенциално опасните.
Още по темата четете на 3e-news.net