Тази седмица ще се разбере за членството на Македония и Сърбия в ЕС

10.12.2012 | 09:05
по статията работи: Петя Бързилска
България и Гърция се противопоставят на определянето на начална дата за преговори със Скопие
Тази седмица ще се разбере за членството на Македония и Сърбия в ЕС

До края на седмицата в Брюксел трябва да бъде взето решение дали Македония ще получи дата за начало на преговори за членство в Европейския съюз.

България, заедно с Гърция, вече се противопостави на определянето на дата на този етап и обяви резервите си пред останалите страни-членки и пред Европейската комисия, предаде БНР.

Европейската комисия (ЕК) настоява Скопие да започне преговори през юни 2013 г, а решение на спора с Гърция за името да се търси на ранния им етап. ЕК има подкрепата на 14 страни-членки, начело с Австрия, които смятат, че ако няма видима европерспектива, Македония ще се върне назад в развитието си. Заедно с Австрия Великобритания, Финландия, Полша и Унгария са внесли проект на решение, който дава много високи оценки за постигнатото от Македония и също посочва юни следващата година за начало на преговорите.

България е внесла свой проект, в който няма дата. При многочасовите дискусии в последните дни тази позиция е била обяснена със загрижеността на страната ни от случаите на дискриминация на хора, изразяващи българската си идентичност, както и от националистическата риторика на Скопие и растящия брой провокации по исторически и културни въпроси.

От постоянното ни представителство в Брюксел потвърдиха, че заради всичко това България не е подкрепила определянето на дата и настоява изискването - Македония да спазва добросъседски отношения, да не се ограничава само до спора за името.

Междувременно стана ясно, че заради съмнения дали Европейският съюз е подготвен за ново разширяване, Франция също е внесла свой проект без дата – и че е била подкрепена от Германия, Испания и Португалия. Броят на страните "за" и "против" обаче не е от значение за крайното решение, защото начало на преговори може да бъде дадено само с единодушие и за блокирането му е достатъчна и една несъгласна държава.

Въпросът ще бъде обсъждан от външните министри, които ще заседават днес и утре, както и от държавните и правителствени ръководители в края на седмицата, когато се очаква да е ясен и крайният резултат.

Същевременно външните министри на ЕС ще обсъдят евентуална дата за начало на преговори за присъединяване на Сърбия към Европейския съюз.

Франция е положително настроена, но Германия смята, че все още е рано за започване на преговори, пише "Франс прес". Условието на Брюксел е да бъде постигнат напредък в диалога с косовските албанци.

Преди дни премиерите Ивица Дачич и Хашим Тачи се договориха да отворят двустранната граница до края на годината. Днес с влизането в сила на споразумението за интегрирано управление на пропускателните пунктове, трябва да бъдат отворени пунктовете Ярине и Мердаре.

Белград обаче не признава независимостта на Прищина и продължава да смята Косово за своя провинция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...