Таксата за обжалване става 2% от стойността на обществената поръчка

11.07.2014 | 16:27
по статията работи: Христомира Бочкова
Правителството одобри тарифа за таксите, които се събират за обжалване на процедури по ЗОП
Таксата за обжалване става 2% от стойността на обществената поръчка

Правителството прие уеднаквена тарифа за таксите, които се събират за производствата по гл. 11 от Закона за обществените поръчки пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд. Тарифата е изготвена от експерти от Министерството на правосъдието, администрацията на МС, Агенцията по обществени поръчки, КЗК и съдии от Върховния административен съд.

Според промените в ЗОП, в сила от 1 юли, за обжалване на процедури пред КЗК и ВАС се дължат пропорционални държавни такси. С тарифата те се определят на 2% от посочената от възложителя прогнозна стойност на обществената поръчка или на обособената позиция от нея. Въвеждат се и граници. Таксата не може да бъде под 850 лв. и не може да надхвърли 15 000 лв. За касационните производства пред ВАС таксите са съответно 375 лв. – минимална, и до 7500 лв. Досегашният размер на таксите за обжалвания по ЗОП беше 850 лв. или 1700 лв., в зависимост от случая.

Въвеждането на пропорционални такси е обосновано от трайната тенденция в последните години да расте броят на подадените неоснователни жалби, което забавя провеждането на процедурите и спира реализацията на проекти. Например, през 2009 г. от 876 жалби по процедури за възлагане на обществени поръчки пред КЗК и ВАС уважените са 450, което представлява 51,37% от всички. За сравнение, през 2013 г. са обжалвани 15,08% от всички обществени поръчки и от 1394 жалби са уважени едва 450, или 27,17%. Трайната тенденция за нарастване на неоснователните жалби е в ущърб на възложителите и на сроковете за усвояване на бюджетни средства, включително на предоставените от фондовете на ЕС.

Предлаганите пропорционални такси са в съответствие с конституционните принципи за съобразяване на таксите с доходите и имуществото на гражданите и за неограничаване на достъпа до съдебна защита. Възприетият подход е аналогичен на използвания при определяне на държавните такси, събирани от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Таксите за обжалване по ЗОП обаче са значително по-ниски – по ГПК се дължат такси 4% от обжалваемия интерес. Няма и горна граница. Ако жалбата се обяви за основателна, на лицата, които са я подали, се възстановява платената такса заедно с разходите по делото.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...