Представянето на проектобюджета за 2013 година в Португалия предизвиква бурни протести в столицата Лисабон. Тежките антикризисни мерки на португалското правителство включват сериозно покачване на данъците, орязване на държавните средства и съкращаване на персонал.
Говорейки в по-точни цифри, данъчното облагане ще се увеличи от 9,8 на 13,2% през 2013 година. Бюджетните съкращения пък ще са в размер на 2,7 милиарда евро, което означава, че близо 2% от общо 600 хиляди работници в публичния сектор ще останат без работа.
Португалия се опитва да намали дълга си, имайки предвид, че е част от европейската финансова спасителна програма. Кредиторите са отпуснали общо 78 милиарда евро на съседната на Испания държава.
„Не можем да си позволим едностранни решения – отхвърлянето на Бюджет 2013 би означавало отхвърляне на целия спасителен пакет от нашите кредитори“, уточни финансовият министър Витор Гаспар в защита на тежките правителствени мерки.
Целта на управляващите е да заковат бюджетния дефицит на 4,5% през идната година. По-трудното постижение – да се стигне до фиксираното равнище от 3% бюджетен дефицит в ЕС, е оставена по-напред във времето. Увеличените данъци ще донесат общо 4,3 милиарда евро.
Същевременно правителството очаква икономиката на страната да се свие с 1% през 2013 година. Според критиците обаче тази цифра е занижена и свиването ще е в по-голям обем поради тежките мерки, които Бюджет 2013 включва, уточнява IBTimes.co.uk.
В момента безработицата в страната е близо 15,9%, като според негативните прогнози ще се увеличи с 0,5% до 16,4% другата година.
Гражданската реакция на обявения от управляващите ход не закъсня. Няколко хиляди души се събраха пред парламента в Лисабон, протестирайки срещу предвижданите стриктни мерки и искащи оставката на премиера Педро Пасос Коелю. Португалската социалистическа партия, която е главната опозиция на текущото дясно-центристко правителство, пък определи проекта за Бюджет 2013 година като „фискална атомна бомба“.
Най-големият синдикат в страната – Общата конфедерация на португалските работници, обяви общонационална стачка срещу тежките антикризисни мерки на 14 ноември.