Технологични иновации на Световното първенство в Катар

05.12.2022 | 12:30
по статията работи: econ.bg
Технологични иновации на Световното първенство в Катар
Снимка: Rashid by Pixabay

Световното първенство по футбол в Катар вече е в разгара си и със сигурност ще остане в историята като едно от най-грандиозните, скъпи и ексцентрични мероприятия в света на футбола. Но освен че буди разнообразие от емоции и противоположни мнения у запалянковците, тазгодишното издание на първенството несъмнено се отличава и с висока доза технологична иновативност.

Още в първите дни на Световното първенство станахме свидетели на интересни и неочаквани обрати. Например един от топ отборите и потенциален победител Аржентина записа загуба срещу Саудитска Арабия още в първия си мач от групата. Това коства на „гаучосите“ отпадане от челната тройка в коефициенти световно 2022 в онлайн платформата на Регионалния европейски поддръжник на FIFA World Cup 2022™. За сметка на това Лионел Меси все още е сред претендентите за титлата на топ голмайстор на първенството. Звездата на аржентинския отбор се справя завидно с топката, но вероятно голяма част от феновете му не знаят, че именно тя е една от най-големите технологични иновации на турнира.

Топката Al Rihla

Официалната топка за Световното по футбол в Катар носи името Al Rihla. В нея е вградена технологията Adidas Suspension System, която включва 500Hz инерционен сензор за движение, който изпраща данни 500 пъти в секунда. Сензорът осигурява безпрецедентна представа за всеки елемент от движението на топката и се захранва от акумулаторна батерия. Разбира се, технологията е незабележима за играчите и не влияе по никакъв начин върху представянето на топката. Събраните от технологията данни помагат при откриването на неясни докосвания, за да се подобри качеството и скоростта на вземането на решения от VAR системата, както и полуавтоматизираната технология за засада.

Полуавтоматизирана технология за засада

Всеки футболен фен е добре запознат с правилото за засада. То се е променяло много пъти в историята, субективно е по природа и е определяло изхода на много мачове. За да даде възможност за вземане на по-бързи и точни решения, Катар 2022 внедрява полуавтоматизирана технология за засада.

Иновацията използва дванадесет специални камери, монтирани под покривите на стадионите, за проследяване на топката и до 29 вида данни от всеки играч, 50 пъти в секунда. 29-те точки от данни включват всички крайници на играча, които са от значение при евентуална засада. Освен това, както беше споменато по-горе, Al Rihla събира данни 500 пъти в секунда, за да позволи възможно най-прецизно определяне на точката на удар.

Използвайки изкуствен интелект, данните за проследяване на крайниците и топката осигуряват автоматизирано предупреждение за засада в реално време. Специално обучените служители трябва ръчно да проверят данните, а реферът на терена трябва да потвърди решението. Точките за позиционни данни, използвани за вземане на решение, се генерират в 3D анимация, която се показва на екраните на стадионите и се предоставя за излъчване от FIFA, за да се обоснове решението на реферите.

Приложението FIFA Player

За първи път играчите на Световното първенство по футбол през 2022 г. ще имат достъп до приложението FIFA Player App. Разработено въз основа на данни от професионални играчи, приложението дава на играчите информация за техните данни на терена и за представянето на играчите малко след всеки мач.

Приложението FIFA Player включва голям набор от данни за всеки играч и показатели за физическото му представяне, като например с каква скорост се е движил по време на даден мач.

Усъвършенствана технология за охлаждане на стадиона

270628

Що се отнася до устойчивата технологична иновация, седем от осемте стадиона на Световното първенство по футбол през 2022 г. в Катар разполагат с усъвършенствана технология за охлаждане, за да поддържат стадиона на около 20 градуса по Целзий, идеална температура за играчи и фенове. Оценена като 40 процента по-устойчива и енергийно ефективна в сравнение с конвенционалните техники за охлаждане, системата в катарските стадиони използва комбинация от изолация и целево охлаждане, за да работи само на местата, където има хора.

Д-р Сауд Абдулазиз Абдул Гани е мозъкът зад тази огромна задача. Той обяснява, че най-голямото предизвикателство в случая е отварянето на покрива на стадиона, откъдето влиза горещ въздух. Ето защо технологията за изтегляне на горещия въздух е различна при всеки от стадионите и зависи от неговата форма и размери.

За да се приспособят към това предизвикателство, стадионите са проектирани така, че охладеният въздух да преминава през решетки на трибуните и големи дюзи на терена. Чрез техника за циркулация на въздуха топлият въздух се засмуква в охладителната система на стадиона, охлажда, филтрира се и се изпомпва наново през струите. Така, освен да охлажда, технологията също пречиства въздуха в стадионите.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...