Тоалетните в София са малко, мръсни и скъпи

30.08.2011 | 09:14
по статията работи:
Правило за плащане в тоалетната реално няма. Всичко зависи от собственика или наемателя.
Тоалетните в София са малко, мръсни и скъпи

Трябва ли да се плаща за обществена тоалетна? Достатъчни ли са те и кой определя цената? А кой отчита данъците от нея? Вестник "Труд" реши да провери каква е картината в страната.

Правило за плащане в тоалетната реално няма. Всичко зависи от собственика или наемателя. Единственото място, където услугата със сигурност трябва да е без пари, са плажовете Ако искат да платите, това е нарушение на изискванията за туристическите обекти", категоричен е шефът на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров.

Според наредба към Закона за туризма всеки концесионер на плаж трябва да осигури безплатни химически тоалетни на посетителите - отделно за мъжете и жените. Душовете трябва да са през 100 м. На толкова трябва да са поставени и съблекалните.

В кафенетата, бистрата и ресторантите, които се намират в населени места, санитарните възли трябва да бъдат безплатни, като броят им зависи от категорията на обекта. Изискванията за заведение 1 звезда например са следните: ако е предназначено за до 30 души, трябва да има минимум 1 тоалетна, а над 30 души - 2, една за мъже и една за жени. При 2 звезди изискването е един санитарен възел до 20 места, а над 20 - два. За 3 звезди правилата са по-строги - до 50 места задължително трябва да има 2 санитарни възела - по един за мъже и за дами, а над 50 - четири тоалетни.

В София - малко, мръсни, скъпи и без касови бележки

Дори населението в София да е 1 291 591 души, както изкара последното преброяване, столицата има около 60 обществени тоалетни. Т.е. - на 20 000 души по една, без да броим гостите. Облекчаването струва средно 50 ст. На повечето ключови места като подлези и гари, където човекопотокът е най-голям, входът се плаща, но вътре е мръсно и неподдържано.

Въпреки че ползването им се заплаща, в по-голямата част от тоалетните касов апарат липсва, т.е. - приходите на фирмите-концесионери са пълна мистерия. В две от местата за облекчване между новата автогара и Централна гара, поддържани от един и същ наемател, ходенето по нужда струва цели 60 ст. Касова бележка пак няма.

В тоалетната в един от най-натоварените подлези в София - този при хотел "Плиска", проблемът е решен алтернативно. Обясняват ни, че всеки клиент получава билетче, което замества нужния фискален бон.

Зорът може да ви стегне само по часовник, защото тоалетните - макар и платени, имат работно време. В повечето места като подлезите - до 17,30 или 18,00 ч. Не е чудно тогава защо храстите и градинките, дърветата и парковете късно вечер се намесват като "нелоялна конкуренция" на този бизнес.

Едно от малкото изключения е тоалетната на Централна жп гара София, която се поддържа от фирма "Титан-2002 Н.Г.". Взета е под наем от БДЖ на търг преди 15 г. До момента в нея за капитални ремонти сме вложили 200 000 лв., разказа собственикът Георги Киров. Срещу заплащането получавате и тоалетна хартия. "Издаваме касова бележка винаги. Нито веднъж не сме имали проблеми от ХЕИ", допълва Киров.

Близо до едно от кафенетата на гарата обаче той ни показва "истински нужник". Част от предгаровия площад, собственост на държавата, известен като Ротондата, се е превърнал в неформално място за облекчаване от всякакъв характер. Вонята се носи на десетки метри, а употребявани хартии, плюс остатъци от храна и бутилки, се въргалят навсякъде.

Велико Търново предлага нула броя "00"

Туристическото средище и стара столица на България Велико Търново няма нито една обществена тоалетна. Преди година злосторници изгориха и тотално унищожиха двете химически отходни помещения в парк "Марно поле". Заради липсата на WC в централната част на града хората са принудени да тичат и да се облекчават в храстите. Съвсем логично, на много места в парковете се носи остра смрад.

Заради вандалите няма тоалетни! Докато поставим подвижни, хулиганите ги унищожават. Една химическа тоалетна струва 2000 лв. В кризата не можем да си позволим да купуваме непрекъснато санитарни възли, за да има къде пияни и дрогирани злосторници да се забавляват, категорични са от общинската администрация в старата столица.

Само през последните 4-5 месеца са потрошени 4 химически кабинки. На територията на общината се води, че има общо 20, които, освен в областния център, са поставени и по селата Плаково, Момин сбор, Килифарево. Една е инсталирана на екопътеката в архитектурния резерват Арбанаси. Дали въобще е останала някоя здрава обаче е мистерия. Химически тоалетни са сложени още в дворовете на църквите "Св. св. Кирил и Методий" в кв. "Варуша" и в "Св. Троица" в турската махала. Нито една от монолитните сгради, строени навремето за целта, не функционира.

За 20 стотинки мол изпълнява обществената функция в Благоевград

В благоевградския мол до тоалетна се ходи само срещу 20 стотинки. На вратата на санитарния възел е монтирано устройство, което ти отваря срещу пусната монета.

По ресторантите в града пред WC-тата най-често висят ръчно написани табели, че входът за външни хора е 50 ст. Така собствениците се оправдават, че спазват закона.

Допреди месец в областния град туристите доста се озорваха, защото нямаше градски тоалетни. Все пак оттогава Общината монтира няколко, които са безплатни. Въпреки това всички градове в региона, въпреки наплива на гръцки и куп други туристи, са доста далеч от европейските стандарти за санитарни възли - общодостъпни и чисти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...