Токът на борсата поевтинял с 20% от началото на годината

13.02.2018 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Добрев обяви, че спадът на цените през новата година идва след като през декември спешно бяха приети законодателни промени, които задължиха всички производители с мощност над 5 мегавата да продават тока си на борсата
Токът на борсата поевтинял с 20% от началото на годината
Снимка: БГНЕС

Цената на тока, търгуван на енергийната борса, е спаднала с 20% от началото на годината. Това обяви пред БиТиВи Делян Добрев, председател на енергийната комисия в Народното събрание. През декември индустриалци се оплакаха, че са получили писма от търговците, които им доставят енергията, за повишение на цените до 60% от началото на февруари.

Добрев обяви, че спадът на цените през новата година идва след като през декември спешно бяха приети законодателни промени, които задължиха всички производители с мощност над 5 мегавата да продават тока си на борсата. Това дало възможност на купувачите да купуват ток направо от борсата без да ползват услугите на търговци.

Така се туширало напрежението, заради което собственици на предприятия обявиха, че ще излязат на протест.

По думите на депутата до кризисната ситуация се е стигнало след като "една малка група фирми" е изкупила цялата енергия на свободния пазар на 70-75 лв. за мегаватчас и след това я продавала за до 120 лв.

Стъпките по либерализацията на пазара обаче трябва да продължат, допълни Добрев и посочи, че това ще стане с нови промени, които се очаква да бъдат приети съвсем скоро. С тях се предвижда всички производители, които в момента продават на НЕК на преференциални цени, да продават на пазарни на борсата. Това са ВЕИ, топлоцентрали, когенерации, заводски централи. Така продавачите от трима в момента ще нараснат над 100, обясни Добрев.

В отговор на въпрос той посочи и че е на финалната права решението на въпроса с цените на енергията, произвеждана от така наречените американски централи - ТЕЦ "Марица изток" 1 и 3. От думите му обаче се разбра, че с тях в момента не се водят преговори, а това е начинът да се постигне по-ниска цена, която държавата плаща за времето, в което централите не произвеждат.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...