Между 5 и 7% може да намалее цената на топлинната енергия от 1 юли. Ако нямаме резки промени на цените на горивата на световните пазари, тя трябва да се запази и до началото на отоплителния сезон от 1 октомври. Това съобщи днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Той допълни, че не по-късно от началото на третото ще се отрази намаляването на цената на газа за крайните потребители. Припомняме ви, че в края на март стана ясно, че стойностите, на които България купува газ от Русия, ще бъде намалени с малко повече от 11% от 1 април. Промяната ще важи през следващите 9 месеца.
Тя обаче нямаше как да се отрази върху цената на газа за второто тримесечие. Тя беше увеличена с 12,7 на сто от ДКЕВР. В резултат настъпиха следните промени: За клиентите на "Топлофикация София" цената на топлоенергията се увеличи с 9,14 на сто и достигна 87,39 лв. на мегаватчас. В Пловдив парното поскъпна с 10, 54 на сто и цената на един мегаватчас енергия достигна 101, 64 лв. Във Варна цената на топлинната енергия скочи със 7,03% до 90,70 лв. на мегаватчас. Цената на парното в Бургас става 78, 26 лв. на мегаватчас, в Плевен - 73, 98 лв. на мегаватчас, във Велико Търново - 97,70 лв. на мегаватчас.
Ако 10-11% е намалението на газа, би трябвало със същия процент да се отрази намалението и на потребителите. Въпросът е - кога и какви ще бъдат конкретните цифри. Топлоенергията се намалява с друг процент за различните дружества. Това обясни Семерджиев, цитиран от Агенция "Фокус". Той допълни, очаква с нетърпение да започне да идва по-евтин газ и това да се отрази на всички по веригата. В енергийния регулатор нямало данни как са намалели цените.