Надзорният съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, който е избран от парламента, определи критерии в сделката за "Булгартабак", които дават приоритет не на цената, а на социални ангажименти и изкупуване на количества тютюн". Като министър бих предпочел по-голяма тежест на пазарните критерии. Това каза министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Припомняме ви, че Агенцията определи австрийската "БТ Инвест ГмбХ" за победител в конкурса за приватизацията на 5 881 380 броя акции, представляващи 79,83% от капитала на холдинга.
"За повишаване на финансовия ефект за държавата, изтеглихме 100 млн. лв. под формата на извънредни дивиденти от резерва. Така, надвишихме оценката от 119 млн. евро, изготвена от предишното правителство при несравнимо по-добра конюнктура тогава и значително надхвърлихме борсовата капитализация на дружеството", каза министър Трайков.
"Мога спокойно да кажа, че преди 8 години, по времето на кабинета на НДСВ, големите тютюневи концерни все още не бяха разположили своите инвестиции и производствени мощности в района и тогава е можело да се постигне много успешна сделка с голяма компания от тютюневия бранш", каза още министърът.
Сделката е в ръцете на Агенцията за приватизация и на Надзорния й съвет. След като е започнала процедурата, въпреки че съм принципал на държавното участие в "Булгартабак", по закон не участвам във вземането на решения, каза министър Трайков. Отговорността на агенцията е голяма, тъй като трябва да уточни ангажиментите на инвеститора в договора. Заедно с вицепремиера Дянков и премиера Борисов ще следим много внимателно този процес, каза министър Трайков.
Междувременно, кметът на Сатовча и председател на Националното сдружение на производителите на ориенталски тютюн у нас Арбен Мименов заяви в интервю по БНР, че съгражданите му се надяват бъдещият собственик на "Булгартабак" да стане сериозен конкурент на фирмите, които изкупуват тяхната прокуция:
"Това, което ги интересува хората най-много е дали „Булгартабак" действително ще се намеси на пазара с много по-голям процент от този, който наблюдаваме в момента. Единствено ми дава надежда, че купувачът е набелязал инвестиции около 7 000 000 лева в близките 5 години. За да има инвестиции, явно има намерение и да се купува повече тютюн. Изключително много сме притеснени от възможността за картелни споразумения и моля и държавата да се намеси в тази посока. Не казвам, че ги има, но е много интересно изчакването на всички фирми, с които контактуваме. В един момент цената варира между отделните фирми от 50 ст. до 80 ст. разлика", сподели Мименов
Производителите на ориенталски тютюн няма да участват в утрешните протести срещу приватизацията, които се готвят от КТ "подкрепа" и КНСБ.