Проектът за изграждането на АЕЦ "Белене" не е замразен, но страната ни няма да инвестира в него повече от това, което е дала досега в очакване на нов инвеститор. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от левицата и ексминистър Петър Димитров, предаде Dariknews.bg.
Трайчо Трайков: Моментът, до който сме стигнали, предполага наличието на интерес от инвеститора в централата, за да може той да бъде осъществен. Той като едно от първите решения, които ние взехме като правителство по отношение на "Белене", и това решение беше достатъчно ясно и открито коментирано с руските ни партньори по проекта: България няма да инвестира в този проект повече от това, което вече е инвестирано.
Петър Димитров: Аз не виждам как ще запазим ядрената си енергетика, ако не намерим чужд инвеститор за "Белене", а нещата виждате, че вървят в тази посока.
Трайчо Трайков: Една ядрена електроцентрала не е цел сама по себе си. Добре е да я има, ако е икономически целесъобразна. И щом реакторите наистина са толкова изгодни и евтини, тогава не би трябвало да имате съмнения, че ще има инвеститорски интерес към нея. Така че бъдете спокоен. Терминът "замразен", който вие упорито продължавате да повтаряте, въпреки че отдавна стана ясно, че единственото, което е замразено в случая и то не е замразено, а е максимално ограничено, са разходите по проекта до влизането на стратегически инвеститор в него. Но по проекта се работи и проектът напредва в статуса си на осъществяване. Но дори да не стане този проект, то българската ядрена енергетика има и други възможности за развитие, най-очевидната от които е площадката на АЕЦ "Козлодуй", възможност, която лекомислено и предполагам умишлено е била неглижирана навремето.
Резултатите от предпредпроeктното проучване на АЕЦ "Козлодуй" показват, че на площадката там съществува техническа и технологична възможност за изграждането на още един или два блока. За пореден път днес това стана ясно от думите на министър Трайков, предаде БГНЕС.
Не знам как тръбите пазят нашата сигурност - нито ще вземат пушки, нито ще стрелят по самолетите. По този начин министърът отговори на въпрос какво е фундаменталното му схващане и смята ли, че тръбите, минаващи през България, стават част от националната ни сигурност.
Тръбите имат смисъл, ако са част от един икономически и стратегически издържан проект. Ако ставаше само с редене на тръби, ние имаме добре развита тръбопроизводителна промишленост в България и щяхме да си ги произвеждаме и да си ги редиме, уточни той в коментар за връзката между сигурността и тръбите.
Доставките на газ от Русия се извършват съобразно сроковете и обемите, предвидени в сключените договори. Актуализиран е договорът, като в началото на този месец се проведе среща по темата. Това каза Трайков относно доставките на природен газ за България след 2010 г.