Ако не се предприемат бързи действия за оздравяването на Корпоративна търговска банка АД, всички граждани ще платят скъпо, тъй като тогава единствено държавата ще може да спаси финансовата институция. Това стана ясно от думите на лидера на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев пред БНТ. Синдикалистът коментира срещата, организирана от главния прокурор Сотир Цацаров по случая с КТБ АД преди ден.
Тренчев коментира, че самият обвинител номер 1 е казал, че яснота по случая ще има на 21 септември. След това разбрал, че БНБ има друго мнение по въпроса и заявили, че това ще се случи октомври месец.
Профсъюзният шеф заяви, че помощта от държавата за оздравяване на финансовата институция трябва да е последен вариант. Според него незабавно трябва да се посочи дали има проблем в банката, или няма. След това да се поканят акционерите да го решат. Ако това не се случи, да се извикат "други мераклии" за спасяването на финансовата институция. Чак тогава трябвало да се разчита на публични средства, ако няма друг вариант.
"Колкото повече се бави лечението, толкова по-силни лекарства ще трябва за лечението му", заяви Тренчев, оприличавайки държавната помощ на най-силното лекарство.
Лидерът на "Подкрепа" заяви, че умишлено не се дава яснота около казуса КТБ АД. Той добави, че управителят на БНБ Иван Искров не приемал нито един от предложените варианти за оздравяваните, а само "топкал топката и чакал пациентът сам да умре".
За това сигнализираха и Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал и Николай Ненков, вицепретседател на КНСБ. По думите им няколко път Експертнят съвет давал предложения на БНБ, но Централната банка отказвала помощта по неясни причини.
"Банка са я нагласили група граждани. Тя явно има хубави работи и те искат да ги придобият", коментира синдикалистът.
Тренчев изрази мнение, че единствено прокуратурата може в момента да потърси отговорност за престъпното бездействие на централната банка. Държавното обвинение единствено може "да разтърси" БНБ да си върши работата по закон, смята той.