Автор: Ивелина Георгиева ( ivelina.georgieva@3bay.bg )
На международната конференция на тема "Възстановяване чрез растеж и заетост – борбата и добрите практики на българските синдикати" днес синдикатите обсъдиха предприетите през последните три години мерки за справяне с кризата от страна на държавата.
Председателят на КТ"Подкрепа" Константин Тренчев коментира, че през тази година са се редуцирали предимно разходите, но понякога това е ставало неразумно. Той посочи, че концепцията за електронното правителство, която е свързана съществено с редуцирането на разходи, е все още в "мъчителен стадий". Причината за това са съкращенията в държавната администрация и нереалните крайни срокове.
Като единствената положителна мярка за справяне с кризата беше отчетен консерватизмът на българските банки. Благодарение на него те не са могли да пострадат от т.нар. "токсични активи" и лоши кредити, от които са пострадали много от западните банки. Нашата незрялост ни спаси от непремерени и рисковани действия в банковата система каза председателят на синдиката КТ "Подкрепа".
Спасение от кризата може да се види и в привличането на чужди инвеститори, които за съжаление обаче засега не възстановяват интереса си към България. Някои даже преосмислят оставането си тук.
Друга спасителна мярка според Тренчев са европейските фондове, при които безспорно има по-висок процент на усвояемост за сметка на предходното правителство. Мисля, че в новия бюджет са заложени нереалистично високи приходи от европейските фондове, коментира председателят на КТ "Подкрепа", цитиран от iNews.bg.
Очевидно е, че върху пазарът на труда не се е получило позитивно въздействие. Това заяви от своя страна председателят на КНСБ Пламен Димитров. По думите му заетостта продължава да пада, при положение, че през последните три години е намаляла с 300 хиляди работни места.
200 милиона лева повече се предвижда да бъдат усвоени по ОП "Човешки ресурси" през следващата година за обучение, квалификация, преквалификация и субсидирана заетост за бизнеса. Това стана ясно от думите на министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов. По думите му това са пари, които се дават за бизнеса, за да обучи своите кадри. Работодателите ще получат още 70 млн. лв. по същата оперативна програма.
Никога не е имало такава мащабна финансова програма за бизнеса, от която реално да се подобрят условията за труд, коментира Младенов. Той съобщи, че има четири пъти повече разработени проекти от общините, бизнеса и синдикатите.