Трети маршрут за транспортирането на газ ще минава през Балканите. Според експертите, интервюирани от "Независимая газета", той е по-скоро резервен вариант, а не реална конкуренция на "Южен поток" и "Набуко".
Той е резултат от факта, че европейските страни са готови на всичко само и само за да отслабят зависимостта си от вноса на руски енергоносители.
В четвъртък Италия, Гърция и Турция подписаха междуправителствено споразумение за строителството на газопровода TGI, който ще доставя каспийски и ирански нефт в Европа, информира също така "Независимая газета".
Новият газопровод, който трябва да бъде завършен през 2012г. ще има капацитет 8 милиарда.куб.м. Въпреки малкият си капацитет, той ще бъде изгоден за страните изключително изгоден за страните от Южна Европа най-вече заради ниската цена на газа заложена в договора-149 долара за 1000 куб.м.
В строителството на TGI участие ще вземат италианската фирма "Едисон", гръцките Depa и Desfa, както и турската "Боташ".
Изданието припомня, че след построяването си TGI ще се превърне в третия маршрут за транспортиране на природен газ от Изток в страните от Южна Европа след Набуко" и "Южен поток". За ожесточената конкуренция в тази сфера говори също така и факта, че всички тръпобопроводи ще започнат да работят по едно и също време.
Класирани по капацитет, TGI ще бъде най-малък по капацитет - 8 милиарда,след него ще бъдат "Южен поток" - 30 милиарда и "Набуко" с 31 милиарда.
От своя страна експертите не са склонни да надценяват значението на новия тръпобровод.
По този повод Константин Серебряний, ръководител на НКГ "2К Аудит – Делови консултации" смята:"TGI не може да се конкурира с "Набуко", в който може да влезе "Газпром", или с "Южен поток". Неговият максимален капацитет е три пъти по-малък от този на споменатите тръбопроводи. Така че TGI е по-скоро резервен вариант в случай на проблем с големите газопроводи. Доставката на 8 милиарда куб.м. газ годишно едва ли ще покрие растящите нужди на Италия и Европа, още повече, че част от природния газ ще остава в Гърция".
Интерес също така представлява договорената цена от 149 долара за 1000 куб.м., докато средната цена на руския газ за европейските потребители в момента е 235 долара за 1000 куб.м.
Имайки това предвид, Константин Серебряний не изключва перспектива търсенето на руски газ в Южна Европа да намалее с 20%.
В същото време директорът на Института за национална енергетика Сергей Правосудов смята, че "този газ е малко и за него има прекалено много желаещи", за да накърни сериозно интересите на "Газпром"./ Източник:БГНЕС