Засега имаме заявени три инвестиционни намерения за проекта АЕЦ „Белене“ - на китайската компания CNNC, на „Фраматом“ и на руската „Росатом“. Това е достатъчна предпоставка да възложим на министъра на енергетиката да провежда преговори в тази връзка. Това заяви заместник-председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов пред БНР.
На днешното заседание на комисията ще бъде обсъден приетият от Народното събрание доклад за АЕЦ „Белене“. Николов обясни, че с това решение няма да се стартира проектът „Белене“, а ще бъде даден мандат на енергийния министър да преговаря с потенциални инвеститори. Условията са дадени в доклада и те са да няма държавни гаранции и задължение за изкупуване на ток от „Белене“ от българска компания или от НЕК, каза Николов. Той уточни, че руската страна е желан инвеститор в проекта, тъй като технологията е на „Росатом“.
По повод на вчерашната среща между премиера Бойко Борисов и президента на Русия Владимир Путин и обсъждането на проекта „Турски поток“ Николов каза: „Булгартрансгаз“ изпълнява програмата си по рехабилитация. Ние не правим само реверсивна връзка с Турция, но и увеличаваме капацитета със съвсем нова инфраструктура, която се изгражда в момента и в началото на другата година ще може да бъде използвана. Тази тръба, освен за руска газ, може да бъде използвана и за азербайджанска газ. Ако капацитетът, който отива към Турция бъде намален или спрян, поради факта, че едната тръба ще захранва Истанбул, то в този случай тази тръба може да бъде използвана - само че с посока към България“.