Предприемачите са изправени пред постоянна несигурност. Започването на собствен бизнес и въвеждането на иновации са сърцевината на изправянето пред нея. Но 2016 г. може да се окаже особено несигурна година, а това несъмнено ще създаде неприятности за предприемачите, които не са подготвени за това, което ги очаква.
Въпреки това заплахите за неподготвените стартъпи може да се окажат бизнес възможност за по-подготвените им конкуренти. И макар да нямаме кристално кълбо, с което да прогнозираме със сигурност какво ще се случи в бъдеще, все пак има някои индикатори за бизнес средата през настоящата година.
Според нас следните източници на несигурност могат да променят играта през 2016 г.:
1. Финансови флуктуации
След настъпването на кризата през 2008 г. централните банки по света наводниха пазарите с новонапечатани пари посредством безпрецедентната си политика на количествено улеснение. Според мнозина критици именно тя създаде балона на изкуствения растеж, а когато притокът на нови пари спре, същото ще се случи и с продажбите.
Увеличаване на паричното предлагане по принцип води до нарастване на цените на пазарите, тъй като с все по-голямото количество пари може да се закупят същия на брой стоки. Въпреки че това все още не се е случило (при все инжектираните трилиони нови долари), изстрелването на цените е само въпрос на време.
Какво ще се случи, когато количествените улеснения спрат? Дали когато инфлацията удари цените на доставчиците те ще успеят да постигнат достатъчно висок марж на приходите, за да оцелеят? А дали потребителите изобщо ще желаят да закупят продукта, когато притокът на лесни пари спре?
Не можем да знаем точно къде ще удари инфлацията, но за всеки бизнес е от особено голямо значение да бъде гъвкав и това важи с особено голяма сила за стартъпите, особено през 2016 г. Една процъфтяваща компания трябва да бъде точно толкова подготвена да се сниши, за да не потъне, колкото трябва да бъде готова да нарасне.
2. Глобализацията и нарастващата ефективност
Компаниите вече аутсорснаха голяма част от производството си, която някога беше в Съединените щати. Китай и Индия ще стават все по-напреднали. Други страни също ще поемат по техния път.
Тази тенденция се затвърждава от развити компании като Uber, които спомагат за по-ефективното споделяне на вече съществуващи ресурси. Необходимостта да се произвежда все повече ще започне да отмира, тъй като иновациите ще продължат да правят производството все по-ефективно. Като вземем предвид свръхразвитите информационни технологии и световните облачни услуги, необходимата първоначална инвестиция за започване на нов бизнес ще става все по-малка.
За предприемачите това означава все по-голяма конкуренция и все по-нисък марж на печалбата. Това важи с особена сила за сектора на производството, който в САЩ вече понесе тежък удар. Освен това конкуренцията ще се увеличи и в сферата на производство на капиталови стоки.
Но това има и добра страна – фирмите ще са способни да осъществят левъридж на инвестициите си, като ги отдадат "под наем" на конкуренцията си. Това е значително по-различен бизнес модел от познатия метод „притежавай, за да използваш“, който бизнес лидерите днес може да имат наум, но въпреки това може да се окаже стратегията на бъдещето. Повишената ефективност при употребата на оскъдните ресурси в икономиката на споделянето до голяма степен ще увеличи цената на това да се притежава неизползвана собственост. Вече монополът върху финансовите активите изобщо няма да е доходоносен модел.
3. Технологични торнада
Иновациите в сферата на технологиите прави цикъла на живота на продуктите все по-кратък, като по този начин ефективно разбиват Закона на Муур. С бързия темп на промяна на технологичния пейзаж всяка перфектна бизнес инфраструктура много скоро може да се окаже отчавайщо остаряла и скъпа тежест за компаниите.
Всъщност това вече се случва в сферата на операционните системи. Android на Google е изправен пред все по-голяма фрагментация, заплашваща цялата екосистема. За сметка на това затворената операционна система на Apple, която се използва само от собствените устройства на компанията, до момента ѝ служи добре, но фокусът върху високия сегмент приложения може да окаже негативен ефект върху продажбите на развиващите се пазари. Същевременно Windows 10 на Microsoft се стреми да се превърне в обща операционна система за всички видове мобилни устройства и дори за гейминг конзолите.
Инвестирането в услуги, опериращи само на една платформа, само ще увеличи цената на несигурността. Бизнесите могат да спестят пари и да станат по-гъвкави като насочат работата по хардуера към собствените си отдели, докато разчитат на аутсорснати услуги, които могат да се използват от всички платформи, както и на облачните услуги.
Предвид тези източници на несигурност в бизнес средата през 2016 г., едно нещо остава сигурно – предприемачите ще трябва да платят изключително висока цена, ако продължават да управляват бизнесите си по вече познатите начини. За да достигнат до върха, стартъпите ще трябва да премислят и да се подготвят за добрите, лошите и грозните последици от управленските си решения.
Както казва Луй Пастьор: „Късметът предпочита подготвения ум.“ Същото важи и за бизнес успеха.
Статията е публикувана в сайта entrepreneur.com. Автор: Пер Билънд.