Структурна реформа в областта на финансовите пазари, трудовия пазар и фискалната политика обсъдиха министрите на финансите от Eurogroup. „В началото дискутирахме решенията от срещата на Г-20 в Питсбърг", коментира председателят на организацията Жан-Клод Юнкер в специална пресконференция след заседанието. Трябваше да обсъдим как тези мерки ще работят на ниво еврозона и Европейски съюз като цяло, допълни комисарят по въпросите на финансите Хоакин Алмуня.
По време на срещата се съгласихме, че структурна реформа е необходима и ще съсредоточим усилията си в три насоки, обясни още той. Става въпрос за реформи за подобряване на функционирането на финансовите пазари. Вниманието на финансовите министри от Eurogroup беше насочено и към трудовия пазар в общността. Във всички държави от общността има ръст на безработицата, което ще затрудни развитието на икономиката.
По тази причина финансовите министри обсъдиха, а по-късно това ще бъде разгледано и на неформалната среща на ЕКОФИН, средносрочни и дългосрочни мерки за подобряването на трудовия пазар, стана ясно от пресконференцията. „Една от мерките например ще бъде насочена към по-възрастните граждани и възможността за активните хора на възраст над 65 години да продължат да работят", допълни Алмуня.
По време на срещата на финансовите министри, която започва след часове в Гьотеборг, ще бъде дискутирана и фискалната политика на държавите в общността. Заради всички стимулиращи планове, ясно е, че повечето държави ще имат бюджетен дефицит надхвърлящ 3 на сто, коментира още финансовият комисар. През 2011 година държавите ще трябва да започнат да съкращават огромните си бюджетни дефицити, допълни Алмуня.
От Eurogroup коментираха още, че вероятно еврозоната ще започне да излиза от кризата през 2010 година. "Очакваме ръст на БВП между 0,3 и 0,5% към края на 2010 година", обясни Алмуня и допълни, че ЕК ще публикува обновените прогнози за развитието на европейската икономика на 3 ноември.
Европейската икономика все още е "несигурна", въпреки първите сигнали за подобряване на ситуацията, коментира Жан-Клод Юнкер. По тази причина не можем да спрем стимулиращите програми сега, допълни още председателят на Eurogroup.