Турция не се е отказала от строежа на скоростния път Русе-Свиленград. Тя обаче иска промяна на трасето, за да може то да минава през повече райони с етнически турци. Това е било поставено като условие за участието на Анкара в тристранния проект с Катар и България, стана ясно след официалния обяд на турския премиер Реджеп Ердоган с президента Росен Плевнелиев, посочва standartnews.bg.
В края на септември стана ясно, че Турция са отказва от участие в изграждането на високоскоростния път, затова преговорите с Катар стаха ключови за бъдещето на проекта. "Колегите от Турция се оттеглят, защото на този етап не намират достатъчно интерес за тях, за да се включат в този процес". Това заяви в края на септември министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в края на септември, цитирана от БТА.
Впоследствие на 12 ноември тази година тя се срещна с министър-председателя и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин. По време на срещата стана ясно, че арабската страна потвърждава ангажимента си по проекта. Според информацията на МРРБ той трябва да е подчинен на логиката на взаимноизгодното сътрудничество.
По време на срещата с Ердоган е обсъден и проектът за високоскоростна железопътна линия между Турция и България. "Скоростният влак ще ни свързва с 200 километра в час и така двете страни ще имат помежду си още една здрава връзка, освен добрите съседски отношения и общите енергийни проекти", заяви Плевнелиев. Той допълни, че през 2016 г. скоростната жп линия ще достигне българската граница.
По думите на президента въпрос на чест и на отговорност е България да изгради своите участъци от железопътното трасе, което ще свърже Европа през Турция с Централна Азия, посочват от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев посети днес строителната площадка на първата европейска железопътна гара на бъдещия ж.п.-тунел под
Босфора.
Турски телекомуникационни компании като Turkcell и Turk Telekom имат сериозни намерения за инвестиции в България. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред журналисти след разговора си с представители на турските бизнес среди в Истанбул. На срещата са участвали представители на турски компании, които развиват бизнес в 109 държави.
Припомняме ви, че миналата сряда стана ясно, че Turkcell и Turk Telecom са предложили необвързващи оферти за покупката на българския телеком "Глобул". Това съобщиха от двете компании чрез изявления до Истанбулската фондова борса и съобщения, публикувани на интернет страниците им. Докато Turkcell има интерес единствено към придобиване на "Глобул", то Turk Telecom е изпратил оферта и за веригата търговски обекти "Германос".