Стремежът на все повече хора по света е да живеят екологично - да опазват околната среда и да се грижат за своето здраве. Не винаги обаче е лесно да изберем екологичните продукти, особено пък когато се отнася за дрехи.
От сайта Buzzle.com предлагат малко помощ в това отношение. Много производители използват натурални или рециклирани нишки при производството на дрехи, избягват използването на химикали, които нарушават околната среда. Именно техните продукти могат да бъдат наречени „зелени", разясняват еколозите.
За нас като потребители обаче не винаги е лесно да определим кои от тях са екологични. Оказва се, че един от определящите фактори е тъканта.
Екологичните тъкани са произведени от памук, вълна, бамбук или коноп
Повечето екологични материи са произведени от естествени материи като памук, например. Но не какъв да е, а органичен. Оказва се, че при отглеждането на памука по конвенционални методи се използват много химикали, пестициди и хербициди. Те замърсяват почвата и са опасни за биоразнообразието.
Вълната също е отличен избор за еко-дрехи. При производството на тези нишки се взима вълна, остригана директно от овцете. В случая обаче е важно как точно са отгледани животните и как са хранени. От това зависи и колко екологични ще бъдат произведените дрехи.
Конопът пък е най-екологичночистата нишка за производство на дрехи. Продуктите от коноп са по-щадящи природата, отколкото памучните и вълнените. Причината е, че нишките се произвеждат директно от изсушените растения и не се добавят никакви допълнителни химикали. По тази причина дрехите са не само еко, но и не предизвикват алергии по кожата.
Със сигурност е изненада за мнозина, но и от бамбук могат да се произвеждат дрехи. Растението е устойчиво на бактерии и при отглеждането му не се ползват вредни за околната среда вещества.
Екологично, но и удобно
При избора на дреха, произведена от която и да е от тъканите, не се прави компромис с удобството, което изпитвате при носене, успокояват още еколозите. Те дават и още няколко съвета при избор на екологично облекло. Сред тях например е пазаруване в определени магазини, в които еко-дрехите са редовен асортимент. Освен това потребителите обикновено лесно могат да се ориентират по етикетите дали при производството на дрехата са използвани натурални, органични или рециклирани нишки.