Големите търговски вериги вече ще трябва да обявяват договорите си с всеки един производител. Документите ще бъдат предоставяни на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), след която антимонополният орган ще се произнася дали те съотвестстват с родното законодателство.
Това решиха на първо четене народните представители, които гласуваха промените в Закона за защита на конкуренцията.
В мотивите вносителите изтъкнаха, че с проментие ще се работи за защита на националните пазари, производството, доставката и дистрибуцията на стоки и услуги, като ще осигури условия за равнопоставеност при водене на преговори за търговски сделки и да се създадат условия, в които не се дискриминират българските производители.
По думите на Корнелия Нинова, един от вносителите на поправките, веригите поставят към родните производители постоянни условия за намаляване на цените, което води до продажба на стоките им под себестойност. Оттам пък предприятията фалират, а безработните се увеличават.
"Действията ни не са нито антипазарни, нито държавна намеса в свободното договаряне, а обратно, въвеждат се пазарни принципи в това договаряне. Те гарантират на българските производители ръст на производството, оттам ръст в брутния вътрешен продукт, ръст на данъците и повече работни места", допълни Нинова, цитирана от БНР.
Поправките целят още прекратяване на нелоялни търговски практики, сред които липсата на писмени договори, изменения на договора със задна дата, нелоялно прехвърляне на търговски риск, териториални ограничения на доставките и други.