У нас законът пречи на строителството

22.10.2013 | 14:30
по статията работи: Теодора Пенева
Двусмисленото законодателство и усложнените процедури бавят реализирането на проектите, смята Данов
У нас законът пречи на строителството

За да улесним целия строителен и проектантски бизнес, трябва да адаптираме нашето строително законодателство към това на западноевропейските държави. Това заяви министърът на информационното проектиране Иван Данов пред телевизия НБТ, информират от правителствената пресслужба.

По думите му българското законодателство в този сектор към момента е "доста противоречиво и двусмислено". Освен това е изключително сложно.

"Невъзможно е да се предвиди кога ще бъде получено едно разрешение за строителство или кога ще започне и ще завърши самото строителството. Това е изключително негативна пречка за привличането на инвеститори. Важно е да има предвидимост", обясни министърът

Той е на мнение, че ако бъде променено законодателството, така че да съответства на това в Западна Европа, ще се създаде обстановка, адекватна на представите на външните инвеститори. А това ще привлече интереса им към родните проекти.

Според Данов проблем представляват още усложнените процедури и излишно тежкото представяне на проектите още в начален етап. Ето защо е необходима система от закони, които да облекчат целия процес.

Иван Данов обърна специално внимание на качеството на изготвяните проекти.

"От проектите, които са представени в страната, повечето са със т.нар. заменителни таблици, тоест проектът е бил некачествен или непълен и се е наложило да бъде преправян. Практиката е показала, че поправянето на един проект в процеса на реализацията означава оскъпяване", поясни ресорният министър.

Той отново посочи, че през последните над 20 години целият строителен бранш е бил оставен "на автопилот". Проектантските фирми пък са били принудени да оцеляват в една много трудна обстановка. Данов подчерта, че надолу вървят и строителните фирми. "Това налага да има министерство, което да се занимава именно с тази проблематика".

Министерството на инвестиционното проектиране ще съдейства на общините по отношение на общите устройствени планове. Вече има запитвания от градски администрации, които не са имали средства да поръчат такива - а без тях няма как да кандидатстват за европейско финансиране.

Обмисля се и идея да се създаде база от готови проекти в начална фаза, чакащи да се появи финансов интерес. Целта е да се скъси значително периодът на самото реализиране на проекта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...