Правителството одобри участието на България в увеличаването на внесената част на уставния капитал на Международната инвестиционна банка (МИБ) с 12 364 893,90 евро.
Увеличението на капитала е условие за поддържане и засилване на инвестиционния капацитет на банката в страните членки и се очаква да бъде възприето положително от рейтинговите агенции, както и да способства за привличането от МИБ на значителен по обем финансов ресурс при по-добри условия, който да бъде инвестиран в икономиките на страните членки.
Участвайки в увеличението България ще засили позициите си в МИБ, а средствата ще бъдат разчетени при разработването на проектобюджета за 2014 г.
България е член на МИБ от създаването й през 1970 г. Дейността банката се осъществява съгласно Споразумението за учредяване и нейния устав. Страните членки на банката са България, Виетнам, Куба, Монголия, Румъния, Русия, Словакия и Чехия. МИБ е в процес на трансформация в модерна международна банка за развитие, като една от целите е да се изгради ефективен механизъм за подкрепа на малките и средни предприятия в страните членки. Банката обръща особено внимание на проекти в сектори, които са приоритетни за развитието на икономиките на страните и и генерират растеж.
В кредитната си дейност финансовата институция се придържа основно към принципа на работа чрез държавни банки за развитие и банки, имащи за цел насърчаването на експорта.
В България МИБ работи активно с Българската банка за развитие в съответствие с новата концепция и е предоставила 20 млн. евро за финансиране на малки и средни предприятия, като се планира и разширяване на сътрудничеството. Кредитната линия, договорена при много благоприятни условия, е съществена част от най-изгодната за кредитополучателите програма на ББР "Партньори".
С друго решение правителството предлага на Народното събрание да ратифицира предложения от Управителния съвет на Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) проект на Протокол за изменение на Споразумението за организацията и дейността на банката и нейния устав. С проекта на протокол се предлага да бъдат направени промени в учредителните документи на МБИС, която е основана по силата на международно споразумение през 1963 г.
Уставният капитал на Банката е 400 млн. евро, като внесената част е 143,5 млн. евро. Към този момент участието на България в уставния капитал на МБИС е от 6,8% или 27,2 млн. евро, като внесената част е 9,74 млн. евро. Вземайки предвид излизането на Куба и Унгария като страни членки, проектът на протокол за изменение на Споразумението за организацията и дейността на МБИС регулира отношенията на банката с другите страни членки и преизчислява уставния им капитал. При запазване на размера на обявения уставен капитал, дяловете на страните членки ще се увеличат. Делът на България ще нарасне на 7,561% или 30 244 000 евро.