Увеличават ДДС за една година с 2%?

22.03.2010 | 18:12
по статията работи:
Сред новите идеи на правителството е да бъдат продадени "Топлофикация-София" и Националния дворец на културата
Увеличават ДДС за една година с 2%?

Правителството има идея да увеличи за една година размера на данъка върху добавената стойност (ДДС) с 2% и той да стане 22 на сто. Това научи Дарик радио от Мика Зайкова, икономически експерт към КТ "Подкрепа". Сама тя не скри изненадата си от тази мярка, която досега не е била разглеждана от партньорите.

Мерките

Мярката е записана като предложение на кабинета в последната редакция на антикризисните мерки, които управляващите са предоставили на партньорите от тристранния съвет. Сред новите идеи на правителството е да бъдат продадени "Топлофикация-София" и Националния дворец на културата. За момента не е ясно колко пари ще влязат в бюджета от продажбата на пуснатата в експлоатация през 1981 г. сграда.

Във варианта на антикризисен план, връчен на синдикатите и работодателите, има 39 мерки - 20 от тях са на синдикатите, а 19 на финансовото министерство, информира Mediapool.bg.

Голяма част от предизвикалите смут в публичното пространство мерки, които след това бяха отречени от правителството, присъстват в актуализирания вариант, стана ясно още от думите на Зайкова. Тя добави, че ако ДДС бъде увеличен с 2% в бюджета ще влязат 540 млн. лв. От данък "лукс" се очаква в хазната да влязат още 150 млн. лв., а от протокола от Киото - 200 млн. лв.

С 10% ще бъде намален фонд "Работна заплата" на тези ведомства без МВР и Министерството на отбраната, които не са извършили разписаните 15% съкращения в щата.

По думите на Мика Зайкова освен увеличаването на ДДС на 22 процента, в последния получен от синдикатите вариант на антикризисните мерки на кабинета са записани още премахването на работното облекло за трудовото правоотношение; свеждане на гражданските догови и консултантските услуги до минимум; премахване на възнагражденията за участието в междуведомствени комисии; увеличаване на наказателната лихва за невнесени данъци от 10 на 20 процента.

Правителството очаква от увеличението на ДДС 540 млн. лева допълнително в хазната. В документа било записано още, че от данък "Лукс" се очаквали 150 млн. лева. 60 млн. лева пък щели да бъдат спестени на хазната, ако се реализира другата идея на властта - да се намали с 10 на сто фонд "Работна заплата" на онези ведомства, без МВР и Министерството на отбраната, които не са направили съкращения от 15 процента.

Друга идея била да се увеличат от 50 на 80 на сто дивидентите, които правителството взима от държавните фирми. От тази мярка правителството разчитало на 26 млн. лева, информира Dariknews.bg.

Няма конкретно намерение да не се променят цените на тока, парното, газта и водата, коментира синдикалистът пред БНР.

Реакциите

Пред Агенция "Фокус" Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) коментира, че не се знае от кога трябва да бъде увеличена ставката на 22%. Той добави, че в актуализираният списък с мерки липсва най-важната - незабавно изготвяне на график и издължаване на държавата към бизнеса до 30 юни.

В пакета от мерки били възприети и различни предложения за пазара на труда - например така наречената "икономическа ваканция" - до три месеца неплатен отпуск, при условие, че са изчерпани всички други средства за задържане на персонала при спаднали обороти; приватизацията на миноритарните дялове да се извършва ускорено  чрез консилидационна кампания и др.

Всички мерки, които са свързани с увеличение на данъци, имат много повече негативи, отколкото плюсове за икономиката. Дори да запълнят някаква временна бюджетна дупка, което също е съмнително, икономическата активност така ще бъде накърнена, че минусите ще бъдат много повече от плюсовете, които е регистрирал бюджетът. Това заяви от своя страна икономистът от "Индъстри Уоч" Георги Стоев по повод възможността за увеличение на ДДС с 2% за 1 година.

Той беше категоричен, че бизнесът ще бъде най-силно засегнат от увеличението, както и че мярката ще допринесе за укриването на данъци от сделки, а не за плащане на повече ДДС.

ДДС беше въведен в България от април 1994 г. със ставка 22%. Десет години по-късно ставката бе намалена с 2%, а икономисти настояваха данъкът да бъде снижен с още 2%, за да се стимулира потреблението.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.09   622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене. 1378 г. – С избирането за Климент VII за...