Според управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Христина Митрева от 2015 г. най-късно трябва да започнат всички промени в условията за пенсиониране, като при категорийните работници да се започне с вдигане на възрастта, а не на стажа. Тя уточни, че коментарът й е като експерт, а не от позицията на управител на НОИ.
Припомняме ви, че вчера министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов обяви, че правителството предлага от 2015 г. да започне вдигането на осигурителния стаж с по четири месеца на година за всички категории, докато достигне 37 години за жените и 40 за мъжете. От 2017 година ще започне да се вдига възрастта за пенсиониране на работещите при тежки условия на труд.
За категорийните работници трябва да се започне свъзрастта, защото те имат достатъчно стаж, посочи Митрева и допълни, че промените трябва да бъдат правени много предпазливо, защото се знае, че условията на труд все още не са добри, особено за категорийните работници.
Управителят на НОИ коментира, че решението трябва да бъде взето с допълнителен диалог и търсене на споразумение със синдикатите и с федерациите на работещите в тези категории труд. По думите й целта на създаването на новия фонд към НОИ за категорийните работници е да гарантира ранното пенсиониране на хората, които нямат достатъчно вноски, за да получат пенсии, предаде БТА.
Попитана колко хора от тези категории нямат пълен период на вноски, Митрева каза, че до момента няма информация от фондовете какво е разпределяно по индивидуалните партиди, каква е доходността, колко от партидите са с пълен период, т.е 120 вноски. Информация има само за преведеното в НОИ през годините - 85 млн. лв. като вноски и около 12-13 млн. лв. като доходност, общо 96 млн. лв. до 30 септември 2010 г.
Вчера беше обявено, че от първи януари се създава солидарен фонд към НОИ, в който работодателите ще внасят допълнителни вноски за категорийните работници и от който ще се изплащат срочните пенсии на тези работници. Така активи за над 465 млн. лв. на професионалните пенсионни фондове ще минат към солидарния фонд. Промяната ще бъде заложена в Кодекса за социално осигуряване, който ще бъде гласуван от правителството следващата сряда.
Междувременно в своя позиция, свързана с ранното пенсиониране, от Българската стопанска камара заявяват, че по въпроса трябва да бъде разработена дългосрочна програма за решаване на проблемите, която трябва да се основава на практиката на страните от ЕС.
С тази програма следва в дългосрочен план постепенно да се разрешат проблемите по категоризацията на персонала и последствията от тази практика. Категоризацията на персонала и свързаното с това ранно пенсиониране не се прилага в ЕС. Решаването на проблема с професионалните пенсионни фондове следва да бъде част от тази програма, коментират от работодателстаката организация.
От там представят данни, според които в професионалните пенсионни фондове към 30 юни са натрупани над 465 млн. лв. В тях е включена натрупана доходност от 27. 178 млн. лв., получена от инвестиране на средствата на професионалните пенсионни фондове.
Осигурените лица в професионалните пенсионни фондове са 232 187 души. Годишно във фондовете се превеждат средства в размер на 76 312 хил. лв. Средномесечно по партидата на едно лице постъпват 68-70 лв. Средният размер на натрупаните средства по партидите е 2006 лв., като за жените е 1677 лв., а за мъжете - 2055 лв.
Според Стопанската камата не трябва да се вземат прибързани решения, които могат да доведат до сериозно негативно отношение към изградения модел и към доверието към пенсионната система, става ясно още от позицията.