Унгарският президент обвинен, че е плагиатствал от българин

12.01.2012 | 12:26
по статията работи: Лили Бончева
Пал Шмит почти дословно бил преписал докторската си дисертация от Николай Георгиев
Унгарският президент обвинен, че е плагиатствал от българин
Снимка: Planetrulers.com

Унгарско списание съобщи вчера, че над 80% от докторската дисертация на президента Пал Шмит от 1992 г. за съвременните олимпийски игри е копирана от сходен труд, публикуван през 1987 г. от българин, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Шмит - двукратен олимпийски шампион по фехтовка - е член на Международния олимпийски комитет (МОК) от 1983 г. Списанието го обвинява, че е плагиатствал труда на своя български колега в МОК Николай Георгиев, който починал през 2005 г.

Президентската канцелария категорично отрече твърденията, изложени в седмичника Ха Ге Ве (HGV). Шмит е познавал лично Георгиев. Основните източници в дисертациите и на двамата включват протоколите от срещите на МОК и неговия изпълнителен комитет, както и анализи на документи от олимпийските игри, посочиха от президентската канцелария. На интернет сайта си списание Ха Ге Ве посочва, че части от дисертацията на Шмит, озаглавена "Анализ на програмата на съвременните олимпийски игри", съвпадат почти дословно с изследване, написано на френски език от Николай Георгиев - български спортен изследовател, който през 1987 г. бил дипломат в Лозана, отбелязва Ройтерс.

Списанието, което цитира подробно двата документа, подчертава, че Шмит е споменал изследването на българина в библиографията към труда си, но никъде не е приложил бележки под линия, които да указват кои части цитира. Според седмичника 180 от общо 215-те страници на дисертацията на унгарския президент са преписани от Георгиев.

Шестдесет и девет годишният Шмит - бивш заместник-председател на управляващата партия ФИДЕС - е президент от 2010 г., след като беше избран от парламентарното мнозинство на ФИДЕС, чийто лидер е премиерът Виктор Орбан. Бившият министър на отбраната на Германия Карл-Теодор цу Гутенберг подаде оставка през март миналата година, след като бе обвинен, че е копирал голяма част от докторската си дисертация, без да цитира източници. Гутенберг ожесточено отричаше да е извършил измама, но призна, че е допуснал големи грешки при дисертацията си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...