Коалицията от неправителствени организации и граждански групи"За да остане природа в България" изразява сериозно безпокойство от решение на Върховния административен съд (ВАС), което може да позволи Природен парк "Витоша" да бъде застроен с нова, голяма ски зона.
Как се стигна дотам? Офшорната фирма "Витоша ски" АД обжалва пред Върховния административен съд (ВАС) решение на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), с което беше прекратена процедурата на фирмата за специализиран подробен устройствен план (сПУП) на ски-зона "Алеко".
Този план предвижда строителство на нови лифтове и писти, заради които ще бъдат изсечени 400 декара гори в Природен парк "Витоша" и ще се урбанизират 600 декара ливади и пасища. Миналата есен МОСВ отхвърли решението на Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)- София, което съгласува устройствения план за новия ски курорт.
Решението на тричленния състав на съда разглежда само някои части от решението на МОСВ и изобщо не коментира изложените нарушения във връзка с екологичната оценка и оценката за съвместимост на устройствения план на новата ски зона на Витоша. Планът предвижда нарушения на закона в Природен парк "Витоша", подкрепени от некачествена и непълна оценка за съвместимост, при която не са разгледани ефектите върху цели биологични групи.
Казусът е ясно нарушение на природозащитното законодателство на Европейския съюз. Коалицията "За да остане природа в България" подготвя сигнал до Главна дирекция "Околна среда" на Европейската комисия. При подобен казус миналата година Европейската комисия стартира изключително бързо наказателна процедура за нарушения на европейското природозащитно законодателство - заради новия общ устройствен план на Община Царево, който предвиждаше застрояване на крайбрежието на Природен парк Странджа.
Председател на съдебния състав, взел решението за Витоша, е Андрей Икономов, участвал в решенията за застрояване на Национален парк "Пирин" със ски зона "Банско" през 2002 г., в опита за закриване на Природен парк "Странджа" през 2006 г., както и в решението, което доведе до заличаването на Защитена местност "Камчийски пясъци" на брега на Черно море, където има инвестиционни интереси, припомнят природозащитниците.