Поетапното изпускане на записи от специални разузнавателни средства (СРС-та) води до деморализация на гражданите и до цинизъм сред тях. Такова мнение изрази пред БНТ американският посланик в България Джеймс Уорлик.
„Истината все още не е излязла по отношение на тези записи и относно това дали наистина са достоверни или не, и смятам, че всъщност това е една възможност за правителството. България наистина има нужда от едно независимо разследване, за да се разбере каква е истината и ако има хора, които са виновни, тези хора трябва да бъдат изправени пред закона. Никой в България не трябва да стои над закона. И това наистина е една възможност за България и българското правителство да демонстрира, че те имат определена позиция по тази тема и да заемат една такава стратегическа възвишена позиция и да се възползват от тази ситуация всъщност", допълни дипломатът.
„Няма и съмнение, че България е надежден партньор и ние искаме да работим с правителството и ние сме уверени, че правителството може да излезе още по-силно от тази ситуация. Но тук всичко зависи от самото правителство, дали ще въведе необходимите механизми за контрол и отчетност, които да възстановят доверието на гражданите, и също така дали ще се проведе независимо разследване, за да гарантира, че истината ще излезе наяве и че тези, които са нарушили закона, ще станат известни", обясни още той, като допълни, че и Брюксел, и Вашингтон ще продължат да наблюдават как правителството ще се справи с тази чувствителна ситуация.
По думите на посланика в случая не става дума за вътрешния министър Цветан Цветанов, като обясни, че дори и да напусне поста си сега, все още ще остане проблемът с тези записи и за това, че не са установени кои са нарушили закона. Така че истинският въпрос тук е върховенството на закона.
„Колкото по-дълго продължават тези дебати понастоящем, толкова повече цинизъм ще се генерира сред обществото и повече недоверие. Говоря и с обикновени хора, които имат усещането, че ги подслушват през цялото време, т.е. налице е една липса на доверие в правителството и липса на доверие, че са гарантирани правата на гражданите", обясни той.
Уорлик обясни, че не знае какво стои зад взрива в „Галерия". „В името на България не бих искал по някакъв начин тази случка да допринесе негативно за нейното развитие и не искаме да видим в България да има негативни сили, които да контролират дневния ред чрез насилие. Надявам се това да е просто единичен случай и се надявам, че тези, които са извършили това престъпление, ще бъдат идентифицирани и наказани, но наистина се надявам, че това да е еднократна случка на насилие и че България ще продължи нататък в своето развитие", бе коментарът на американския посланик.
Запитан за оценката си за борбата с престъпността и корупцията на кабинета „Борисов", той коментира, че е доста впечатлен от мерките, които предприе Министерство на вътрешните работи, съобщи Dariknews.bg.
„Някои от тези мерки бяха доста смели, за да се обърне внимание на организираната престъпност и корупцията, и наистина смятам, че улиците на България са по-безопасни сега, отколкото преди две години или повече, и смятам, че това се дължи на добрата работа на правоохранителните органи. Но това не е цялата история, както виждаме, трябва да работи цялата система - прокуратура, съдебна система. Тези, които са виновни за престъпления, трябва да бъдат осъдени и да са зад решетките, т.е. не е само въпрос на постигане на арести, но става дума за това, че цялата система трябва да работи, цялата система за върховенство на закона и гарантиране правата на гражданите. Така че смятам като цяло работата на Министерството на вътрешните работи е успешна, но има още много работа, която трябва да се свърши, за установяване върховенството на закона в България", каза той.