Управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ на премиера Реджеп Тайип Ердоган спечели внушителна победа на вчерашните парламентарни избори и си осигури трети пореден мандат на управление, сочат резултатите въз основа на 99.6% от преброените бюлетини. Това съобщават турските телевизии, цитирани от АФП и БТА. ПСР получава 49.9% от гласовете, което означава, че ще има 326 от общо 550 места в новия състав на парламента.
Основната опозиционна Народнорепубликанска партия на Кемал Кълъчдароглу получава 25.9% от гласовете и 135 мандата в парламента. Популярността й през изминалия четиригодишен период се е увеличила с 5%.
Партията на националистическото действие получава 13% от гласовете и 54 места в парламента, което ознвачава, че е загубила около 1.5% в сравнение с предишните
избори.
Другите партии не успяха да преминат 10% бариера. В състава на новия парламент ще влязат обаче и 36 депутати от прокюрдската Партия за мир и демокрация, участвали като независими кандидати. По закон те могат да сформират парламентарна група.
Така най-новият състав на турския парламент ще бъде съставен от четири политически сили.
ПСР, на власт от 2002 г., ще може да сформира сама правителство с 326-те си депутати. Въпреки внушителната си победа обаче тя няма необходимите й за промяна на конституцията 330 гласа и ще трябва да преговаря с опозицията за това. "Днес отново спечелиха демокрацията и националната воля", заяви Ердоган от балкона на сградата на партията си в Анкара пред множеството от няколко хиляди свои привърженици, развяващи партийни знамена. До него стоеше съпругата му Емине. Ердоган заяви още, че с победата на ПСР са спечелили "също Газа, Палестина и Ерусалим", изразявайки още веднъж привързаността си към мюсюлманския свят и особено към каузата на палестинците.
Ердоган, чиято партия е обвинена от светските среди в Турция в пълзяща ислямизация на турското общество, увери също, че ще бъде "гарант за всички начини на живот и вяра" в Турция.
Той обеща, че ще търси консенсус с опозицията и турското гражданство общество за изработването на "нова либерална конституция, достойна за Турция". Ердоган заяви, че новият основен закон ще бъде изграден на принципите на демокрацията и плурализма и се ангажира да намери решение на кюрдския конфликт. Критиците на премиера казват, че Ердоган има авторитарни наклонности и иска да въведе президентска система в Турция, която, както може да се очаква, да оглави той самият след третия си и последен мандат като министър-председател.
Опозицията осъжда също нарушаването от ПСР на свободите и особено арестуването на огромен брой журналисти.
"Новото правителство ще има в парламента по-силен противник в лицето на Народнорепубликанската партия. Ще следим отблизо състоянието на свободите", заяви тази нощ лидерът на НРП Кемал Кълъчдароглу.