Законопроект с ограничения върху работата на колекторските фирми ще бъде разгледан на извънредно заседание на Комисията по правни въпроси в парламента. Липса на кворум отложи днешното гласуване, но законовите промени бяха подкрепени от представители на управляващата коалиция.
Според заявеното от вицепремиера Корнелия Нинова, която е инициаторът за този законопроект, колекторските фирми ще подлежат на регистрация, като към тях ще се въведе изискване за капитал от 500 хиляди лева.
Колекторите ще са длъжни, преди да пристъпят към каквото и да е действие, да уведомяват длъжника и да го поканят към доброволно изпълнение.
Кредиторът няма да иска сума по-висока от дължимото според договора.
"Един от проблемите на хората е, че към основното вземане се начисляват допълнителни - такси и комисионни, пари за услуги, които никъде не фигурират, в никакъв документ, но натоварват вземането. И имаме случаи в някои жалби, където едно вземане от 50 лв. нараства до 400 - 500 лв. поради необясними причини, освен че тези събирачи, които никъде не фигурират, никъде не са регистрирани и няма контрол, си слагат някакви такси за услуги и търсят от хората по-голяма сума", коментира Корнелия Нинова.
Омбудсманът Диана Ковачева заяви, че максимално бързо трябва да се защитят правата на длъжниците у нас:
"Хората основно се интересуват от това какво дължат. Те знаят горе-долу какво са погасили. Именно първоначалният кредитор трябва да им даде информация за това какво още дължат, за да могат те да си направят сметката наистина това ли е действителното задължение и да могат да възразят. Защитете правата и на хората, които имат банкови кредити, защото те са непренебрежимо малка част от онези, които страдат от произвола на колекторските фирми".