Условията за развитие на яхтен туризъм в България са много добри. Това съобщи в интервю за Агенция "Фокус" Лъчезар Братоев - председател на Българската асоциация на яхтените пристанища. Сред предимствата на родното черноморие бяха отбелязани хубавото море, водата, която не е солена, липсата на хищни риби, както и отсъствието на отровни риби. Освен това България е в ЕС и не се изискват визови документи за повечето държави.
У нас идват много яхтсмени от Русия, Румъния, Турция. Идват и американци.
Регатата "Тол шипс" за големи ветроходни кораби обърна погледа на света към България. Видяха, че България не е някаква индианска държава и могат да идват тук. Приютихме тези огромни кораби, направиха се много добри мероприятия. Лично кметът на Варна ги посрещна и създаде условия да се чувстват прекрасно. Сега са едни посланици на България и където отидат казват, че България наистина може да е гостоприемна държава с добри условия. Така че, колкото повече регати има, колкото повече такива мероприятия, колкото повече държавата рекламира България, толкова повече хора ще идват с яхтите си, коментира Братоев.
Около 1000 души са яхтсмените, които спортуват активно, а поне 10 000 души са любителите, които имат яхти.
Много хора пренебрегват условията за безопасност, коментира експертът. Той добави: Първото, което се учи в морското училище е, че първо трябва да се купи спасителна риза и след това да си купува другите неща за удоволствие. Много хора пренебрегват този факт и си мислят, че днес като пече и като стоят в кръчмата, утре като отидат на яхтата все ще е така и не си купуват ризи, не си купуват спасителни кръгове. Трябва човек да знае и предварително да си ги купи преди да отиде на яхтата и ако не му потрябват трябва да черпи, а не да съжалява, че е дал някой лев допълнително.
Най-скъпата яхта, която е акостирала в България, е на стойност 20 млн. долара. Тя е била на три етажа, а собственикът й е бил бизнесмен.