Учители продават помагала в клас, прибират отстъпката

24.09.2010 | 07:43
по статията работи:
Българския учителски синдикат: Почти половината българчета не се бъркат, за да си купят пособия за училище
Учители продават помагала в клас, прибират отстъпката

По една заплата отгоре. Толкова си докарват учители от столични школа от търговия с учебници, алармираха родители.

В началото на учебната година преподавателите предлагат да улеснят възпитаниците си, като поръчат накуп нужните им книжки и пособия. Учениците действително плащат коричната цена на новите помагала, която за осми клас възлиза на 190 лева. В джоба на учителите обаче остава цялата отстъпка, която издателствата и книжарниците предлагат при покупка на по-големи количества, съобщи в. "Стандарт".

Схеми се прилагат и при покупката на втора ръка учебници. Учителите предлагат комплект с употребявани книжки у нас половин цена, като в действителност те плащат само 25 на сто от сумата. Останалите пари от джоба на родителите отиват при даскалите.

"Проверихме, че издателствата дават до 15 на сто отстъпка от комплекта учебници, ако се купят наведнъж. На 190 лева, колкото ни искат на нас, това прави 28,50 лева отстъпка за всеки ученик. Умножено по 20 деца, сами сметнете колко прави", възмутиха се родители. Те не искат отстъпката си за тях, а предлагат спестените пари да се дадат за подобрения и ремонт на школата, където даскалите прилагат схемите си. Заради това най-често учениците предпочитат да напазаруват нужните им за учебната година пособия от по-големите в собственото им школо. Младежите сами си правят тарифи в зависимост от това колко е употребяван учебникът и дали се намира лесно. Най-високи цени държат гимназиалните учебници по чужди езици. Парите там са най-много, защото помагалата не се печатат в наши издателства. Те обаче се продават и сравнително рядко, казват учениците. Причината е, че повечето от младежите предпочитат ценните книги да са им подръка, за да могат да преговарят и да си опресняват знанията.

Все по-малко тийнейджъри държат на чисто нов комплект учебници, признават продавачите в книжарниците. Обикновено при учениците в техникумите сумата за комплект набъбва допълнително, защото учебниците по специализираните предмети са по-скъпи. От общообразователните дисциплини пък на най-високи цени са помагалата по история.
Търговията с учебници обаче вече далеч не е така процъфтяваща, както в миналото. Всеки трети тийнейджър у нас не си купува учебници, посочи Мария Донкова от фондация "Пайдея".

Според данните на Българския учителски синдикат почти половината българчета не се бъркат, за да си купят пособия за училище. Това се отразява фатално на качеството на подготовката, защото младежите не се занимават със самостоятелна работа, заяви Донкова.

Според просветните експерти "кооперациите" - общо ползване на един учебник от двама или повече ученици, също не било полезно, защото хлапетата само преписвали домашните си едно от друго.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...