Фармацевтичният бизнес е бурно море, чието вълнение в момента е 7-8 бала. Компаниите е хубаво прозрачно да представят реалното си финансово състояние - една добра практика, която трябва да се поощрява. Това се налага, за да не се получават изненадващи ситуации, като обявяването преди дни в несъстоятелност на публичната компания "Мостстрой". Това заявиха водещи мениджъри на фармацевтични компании. Огнян Донев ("Софарма"), Методия Чадиковски ("Рош България") и Иван Здравков ("Стинг" АД) участваха в пресконференция по повод предстоящото издание на форума MySuccess "Добрите практики от българския бизнес в областта на фармацията". Събитието ще се проведе на 26 октомври 2010 г. с медийната подкрепа на Econ.bg. Целта на форума е да събере представители на фармацевтичния бизнес в България, които да се запознаят с успешните бизнес практики на водещи компании от сектора като "Софарма", "Рош България", "ГлаксоСмитКлайн", " Санофи Авентис", "Сервие Медикал" и др.
Фармацетвичният сектор трябва да търси баланс - да се опитва да намалява проблемите и едновременно да внедрява добри практики, които да са в полза на потребителите, смятат участниците на конференцията.
Един от належащите проблеми, които ще бъдат обсъдени на форума, е този, свързан с постоянните промени в нормативната уредба. Те карат принуждават компаниите да бъдат много гъвкави в дейността си, за да отговарят на постоянно променащите се условия, заяви Иван Здравков, изп. директор на "Стинг".
Темата за здравната реформа едва ли ще може да се дискутира на форума в края на месеца, защото никой няма да ни даде индикации, че тя е започнала и как би изглеждала, заяви Огнян
Донев, изп. директор на "Софарма" (вторият отдясно наляво на снимката горе). В една недофинансирана система трябва да се намери необходимият баланс между интересите на аптеката и
най-ниската възможна цена за потребителя, каза още той.
"Не съм съгласен с тезата, че в българската фармация всичко върви по мед и масло. Напротив, проблемите са прекалено много. Добрият мениджмънт прави трайно присъствието на дадена компания на
пазара", убеден е Донев.
Не смятам, че се политизира въпросът за проблемите в здравеопазването, заяви за Econ.bg след срещата Огнян Донев. Смяната на министъра обаче не намалява проблемите в сектора. Впрочем, рокадата на Ана-Мария Борисова с д-р Стефан Константинов беше напълно очаквана за бранша, каза още Донев.
"Много е важно д-р Константинов да има политическата подкрепа, за да реализира целите си", смята Донев.
Припомняме ви, че новият министър положи клетва на 6 октомври. Пред парламента министърът заяви, че е необходимо редуциране на болниците в страната. Огнян Донев споделя същата теза, като смята, че "имаме повече здравни заведения, отколкото са ни необходими".
"Обществото трябва да даде кредит на доверие на Стефан Константинов, най-малкото, защото има куража да поеме ведомството в такава тежка ситуация", смята Донев. Според него още през първите седмици начело на "ветровитото министерство" ще се види дали Константинов има потенциал да извърши реформата в здравеопазването и да промени, както казва Донев, "някои практики от 60-те години".