Секторът на млекопроизводителите се раздвижи. Причината за недоволството е заради субсидиите, които се изплащат от няколко дни. Помощта от фонд „Земеделие" за подпомагане на пострадалите от кризата ферми от първа, втора и трета категория се оказа, че въобще не е антикризисна, тъй като се дават по 1500 лв. на стопанство, ако в него има до 20 крави. За същия брой биволици се дават няколко лева отгоре.
За стопанство, в което има от 50 до 100 кози и овце, сумата е 1050 лв. Помощите ще се изплащат на фермерите до 13 август. Общо за тях по тази линия са предвидени 20 млн. лв. финансиране, което означава, че раздадените суми ще покрият по-малко от 2000 стопанства, пише в. "Борба".
„Положението е на пожар. Или фалираме сега, или нещо трябва да се направи, защото тенджерата с мляко вече е много загрята и всеки момент ще ни кипне", съобщи председателят на Регионалната асоциация на млекопроизводителите Георги Тончев. Той подчерта, че от гилдията искат стабилизиране на изкупната цена на кравето мляко на около 60 стотинки за литър. За биволското мляко цената трябвало да бъде минимум 1, 50 лв. за литър.
Да има и по-лесен достъп до кредитиране и данъчни облекчения, поискаха сродни браншови организации, които обединиха исканията в декларация, изпратена до ресорния министър д-р Найденов.
За първите четири месеца на тази година производството на мляко у нас е намаляло с близо 10%. В същото време и изкупните цени са се сринали. Като се добави към това и сравнително ниското подпомагане на сектора, животновъдите са изправени пред фалит, коментира още регионалният ежедневник.