Протестиращите земеделци ще влязат със 170 машини в София в понеделник вечер. Това съобщи за Дарик радио заместник-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов. По думите му фермерите имат готовност да останат с тракторите си в столицата до четвъртък, а ако не стигнат до споразумение с правителството, могат да останат и за по-дълго време.
„Протестите продължават от понеделник по места - трите гранични пункта Дунав мост, Лесово и Капитан Андреево. В понеделник вечер ще влязат и машините в София. Предварително искам да успокоя жителите на столицата, че ще се спазват всички закони и наредби на Столичната община относно провеждането на протестите", заяви Христов относно организацията на протестите през следващата седмица.
По думите му, ако не се постигне споразумение на 6 декември и се наложи, тракторите ще останат до четвъртък в София: "Може да пуснем и допълнително уведомление, ако е необходимо, за продължаване на протестите".
Радослав Христов добави, че 170 машини имат разрешение да влязат в София. Те ще преминат през Ботевградско шосе, след това - през моста „Чавдар", „Дондуков" и ще стигнат до „Александър Невски". За да не затрудняват движението в столицата, тракторите ще влязат в града след 22.00 часа на 5 декември.
„Във вторник в 11.00 часа ще се съберем на площада пред „Александър Невски". Ще има шествие, което ще премине покрай Народното събрание и ще стигне до Министерския съвет (МС). То ще бъде от 13.00 до 14.00 часа. След това ще има митинг от 14.00 часа пред МС и след това ще се върнем обратно до „Александър Невски", каза още заместник-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов, цитиран от Dariknews.bg.
"Българските зърнопроизводители са едни разумни хора, които оценяват ситуацията и техният краен избор ще бъде правилен. Разговарял съм с тях многократно". Това каза министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в предаването на БНР „Неделя 150". Той смята, че блокирането на граници и пътища не е продуктивно и посочи за пример блокадата в Гърция. Той призова зърнопроизводителите към разум. „В тежки времена и тежка ситуация се намираме. Те са най-стабилния сектор на българското земеделие", заяви още той.
Министърът каза, че е обсъждано да се постави таван на националните доплащания, с което по-голямата част от парите да отидат при дребните и средни зърнопроизводители, а крупните производители да не получат цялата сума. „Това обаче е неизпълнимо, защото ние направихме запитване до Европейската комисия и, съгласно сега действащия регламент за директни плащания и национални доплащания към тях, това ще бъде възможно едва след 2014 година. И точно в този контекст България подкрепи предложението на самата Европейска комисия да има горен таван на субсидиите, за да може повече средства да отидат до тези, които споменахме преди малко", обясни Найденов, цитиран от Агенция "Фокус".
Той обясни още, че заради претенциите на зърнопроизводителите няма да бъдат ощетени останалите сектори в земеделието: "В последните два дни ми звънят животновъди, тютюнопроизводители и от
другите сектори с питане дали няма под натиска на зърнопроизводителите да вземем нещо от тях. Останалите сектори няма да бъдат засегнати. Техните финансови средства са гарантирани и ще бъдат
осигурени", каза министърът, цитиран от БНР.