Заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Гюнтер Ферхойген е поискал от гръцкото правителство да се предприемат спешни мерки за възстановяване на свободното движение на стоки между България и Румъния. Той се позовава за това на законодателството на ЕС, съобщава пресцентърът на Министерстово на земеделието и храните (МЗХ).
В писмо, изпратено до министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и румънския министър на земеделието и развитието на селските райони Михайл Думитру, Ферхойген благодари за техни съвместни писма, изпратени до него, в които двамата министри го информират за блокадата на българо-гръцката граница, в резултат на протестите на гръцките земеделски производители.
"Моля, бъдете сигурни, че аз напълно разбирам вашите притеснения, отнасящи се до въздействието на тези събития върху търговията и свободното движение на стоки в рамките на вътрешния пазар. Така също бих искал да ви уверя, че аз отблизо следя този въпрос и поисках от гръцкото правителство да се предприемат спешни мерки за възстановяване на свободното движение на стоки от и към други държави-членки", се казва в писмото на Ферхойген.
Заместник-председателят на ЕК заявява, че Комисията отдава голямо значение за разрешаване на този въпрос, Той припомня, че на среща в Брюксел
ЕК припомня, че на среща на 27 януари в Брюксел между службите на ЕК, българските и румънските власти, двете страни са се съгласили да предоставят на Комисията всички факти и оценка на щетите от блокадата на българо-гръцката граница.
"Всяко действие от страна на Комисията зависи от конкретиката на информацията, която вашите власти ще трябва да представят", допълва Ферхойген.
"И накрая, бъдете уверени, че Комисията, и в частност услугите ми, ще останат в тесен контакт с българските и румънските власти и разбира се ще сте напълно информирани за всяко ново развитие", се казва в края на писмото на заместник-председателя на ЕК.
Според данните, изпратени от България до ЕК, загубите от блокадата на границата с Гърция възлизат на около 6,49 млн евро. Пострадали са общо 110 компании.