"Невъзможни са опитите да се ограничават лихвите с административни и законови лостове. Властта и БНБ обаче биха могли и трябва да се намесят в лихвената политика на банките, правейки я по-честна и прозрачна". Това коментира финансистът Емил Хърсев, цитиран от Dariknews.bg.
В края на миналата седмица вицепремиерът Симеон Дянков лансира серия от мерки за намаляване на лихвите. На среща вчера между премиера, финансовия министър и банкери беше решено обща работна група да обсъди идеите. По думите на Емил Хърсев макар и ограничена след въвеждането на валутния борд, държавата има все пак инструменти за провеждане на разумна парична политика.
"Ако целта на този опит е да ограничи и регулира лихвата с административни способи, това е невъзможно”, смята банкерът. "Законодателят обаче би могъл да задължи финансовите институции да ползват като референтни не измислените от тях собствени методики, а единствено индикатори, които са достатъчно представителни на този пазар и са независими от кредиторите, тоест те не биха могли да ги манипулират", каза финансистът. По неговото мнение Софибор отпада от класацията, защото не е представителен.
"Няма граници между капитал и лихва. Тя винаги би могла да се калкулира в главницита. Има хиляди начини това нещо да се постигне. Можем да регламентираме практиката, не можем да регламентираме размера. Той се определя от пазара и пазарът невинаги е логичен и почти никога не е политически коректен. Отказва да уважи усилията на правителството и очевидния факт, че българският кредитен рейтинг и в абсолютна стойност, а още повече в относителна стойност, се е повишил".
Финансистът допълни, че разбира правителството, че би желало финансовите пазари да реагират в с радост, но по думите му за съжаление пазарът не е никак логичен.
"В Закона за потребителския кредит ще се промени дефиницията на референтен лихвен процент, така че той да не се променя от банките по начин, който те избират", каза от своя страна министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той подчерта, че промяната в закона не е регулация на лихвите и няма до доведе до тяхното изравняване, пише БТА.
* Информацията е допълнена в 13.30 часа.