Финансовият министър: Думата на 2015 г. е предвидимост

12.12.2015 | 14:45
по статията работи: econ.bg
Изтичащата година е успешна, смята Владислав Горанов
Финансовият министър: Думата на 2015 г. е предвидимост

Думата на 2015 г. е предвидимост, тъй като успяхме да излезем от една сложна и динамична 2014г. и бързо да върнем нещата в сферата на нормалността и предвидимостта. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов. По думите му изтичащата година е успешна.

„С една доста успешна емисия в месец март 2015 г. реализирахме 3,1 млрд. евро в 3 транша – 7, 12 и 20-годишни на доходност, рекордна за България. С тях погасихме авансово взетите в 2014 г. като мостово финансиране за изплащане на гарантираните депозити в КТБ. Знаете, че 1,6 млрд. лв. има заем, даден на Фонда за гарантиране на влоговете, който предстои на части да бъде възстановен на правителството. Финансирахме и дефицита от 2014 г. и този от 2015 г. и за това отидоха тези 6 млрд. лева. Те бяха изтеглени през 2015 г., но финансираха събития от 2014 г.”, обясни Горанов.

Финансовият министър каза още, че не очаква промени във формата на управление и не вижда причини за това.

„Твърде дребнаво беше на фона на залога за стабилността и перспективата на държавата това вричане и поставяне само на една карта на съдбата на държавата и нейното управление в момента. Безспорно съдебната реформа е важна, тя трябва да продължи със законодателните промени, които се налагат под ниво Конституция, но в никакъв случай стабилността на държавата не бива да бъде залагана на карта заради нещо относително дребно на фона на всички други процеси“, смята Горанов.

Той бе категоричен, че раждането на деца никога не трябва да бъде обусловено от държавни трансфери.

„Държавата дава много по отношение на платеното майчинство както по отношение на продължителността, така и по отношение на социалните трансфери, които се правят за отглеждане на дете. Това са възможностите на бюджета, те не са безкрайни, а размерът на сумите, които се отпускат, свързани с бременността, раждането и отглеждането на дете, са от порядъка на около 800 млн. лв. годишно“, каза той.

По думите му условията на живот, спокойствието и предвидимостта в икономиката са по-важни от социалните трансфери за демографското развитие. Годините, в които държавата е вървяла добре, има ръст, независимо от размера на помощите. Обратно, колкото и да са големи трансферите, при криза и при нестабилност, склонността на хората да раждат деца намалява, мотивира се финансовият министър пред Дарик радио.

„За мен броят на децата и отношението към тях не бива да зависи от социалните трансфери, в противен случай къде отива ценността на това да раждаш и отглеждаш дете заради естествените човешки стремления, а не заради някакви социални трансфери. И виждаме, че тези, които най-лошо отглеждат децата си, разчитат именно на тези трансфери“, каза Горанов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...