"Бих искал да поздравя целия екип на дирекция “Държавен дълг” на Министерството на финансите за професионално свършената работа днес – успешното пласиране на 10-годишни облигации, деноминирани в евро, с общ размер от 1,5 млрд. евро и лихвен купон 4,500 % при доходност 4,780 процента. Имайки предвид и изключително утежнените условия, при които се сключва тази сделка”, заяви Любомир Каримански, съветник на финансовия министър Росица Велкова.
Според него това е била една от най-добрите сделки от септември 2020 г. насам. Той посочи, че Румъния и Унгария са емитирали в началото на годината троен транш 10-годишни облигации в щатски долари, като доходностите им са съответно 7,22% (купон 7,125%) за Румъния и 6,509% (купон 6,250%) за Унгария.
Емисията е част от средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари на стойност 12 млрд. евро, като консултанти са BNP Paribas, Citi, JPMorgan (B&D) и UniCredit. Очакваната цена е била в диапазона около Mid Swaps + 250 базисни пункта, т.е. около 5,25 процента.
Тя ще е един от инструментите за финансиране на бюджета, който Министерството на финансите използва. Целта е финансиране на планирания дефицит за тази година така, че да отговаря на критериите за влизане в еврозоната, да се осигурят необходимите средства за рефинансиране на дълга в обращение и да се обезпечат законово регламентираните нива на фискалния резерв.
През март 2023 г. има падежираща еврова емисия в размер на 1,444 млрд. евро, която България трябва да изплати.
Страната продължава да поддържа ниско ниво на задълженията си, като делът на дълга й спрямо брутния вътрешен продукт възлиза на 21,3% към 30 юни 2022 г. (16,442 млрд. евро – вторият най-малък дял в ЕС).