България ще се изправи пред големи дългови плащания след 6 години. Това предупреди Фискалният съвет, независим консултативен орган към Народното събрание. Той бе създаден със специален закон заради изискване на Европейския съюз (ЕС) през пролетта на миналата година. През есента беше избран и съставът му.
Според експертите средносрочните бюджетни прогнози не са правят достатъчно качествено, което може да доведе до проблеми пред хазната.
Според Любомир Дацов, липсата на инвестиции и външните рискове са най-сериозните предизвикателства пред икономиката ни.
„Всеки един процент намаление на икономическия растеж в Китай води до едно отражение върху икономическият растеж в Европа от 0,2 процента до 0,7 процента за по-обвързаните държави като Германия. Но пък Германия, от друга страна, е и двигателят на растежа, не само в Еврозоната, но и в целият ЕС“, каза Дацов.
По думите му това прави българската икономика двойно зависима.
Освен това, когато се правят бюджетните изчисления, се използват номинални данни, но липсват структурни реформи.
Делът на разходите за социално осигуряване и здравеопазване в структурата на нелисвидните разходи е приблизително 60 процента , което е изключително високо ниво и това е индикация за вътрешно-структурен риск при бюджета.
Нивото на държавния дълг е сравнително ниско, но остава въпросът как ще се погасяват задълженията в средносрочен план, допълни Юнал Тасим.
В последните няколко години се промени съотношението на краткосрочният и дългосрочният държавен дълг. Малко отлагаме проблемите в следващото правителство.
При добро планиране на бюджета, парите за погасяване на дълговете могат да бъдат осигурени без сътресения.
От Фискалния съвет очакват икономическият растеж на България през тази година да е между 1,8 – 2,5% в зависимост от различните сценарии за развитие.