Социалистът Франсоа Оланд спечели първия тур на изборите за президент във Франция. След изключително оспорвана битка, Оланд завърши на края на неделния ден с 28,4% от гласовете на френските граждани, с почти 3% по-високо от текущо заемащия поста Никола Саркози. Самият Саркози успя да привлече 25,5% от гласоподавателите.
Статистиките отговарят на най-очаквания сценарий, който можеше да се случи в рамките на напрегнатите избори, както бяха отбелязали и френските социологически проучвания. След като никой от кандидатите не е събрал над 50% от вотовете, балотажът ще се проведе на 6 май и ще е между умерените левица и десница.
Изборът със сигурност би имал изключително силно влияние върху ситуацията в Европейския съюз, не само поради смяната на политическия спектър, но и поради известното сътрудничество между Саркози и немския канцлер Ангела Меркел, получило наименованието „Меркози“. При избор на Оланд, това статукво не би се запазило в никакъв случай.
Висок процент има и Марин Льо Пен, лидерът на крайнодесния Национален фронт. Тя получи общо 18,5% от гласовете, надминавайки рекорда на баща си от 2002 година, когато с близо 17% и заето второ място, той шокира обществеността. Нейният колега от полюсния политически спектър – комунистът Жан-Люк Меленшон, получи 11,7%, а последен от по-сериозните кандидати остана центристът Франсоа Байру с 8,8%.
Ситуацията след първия тур е донякъде изненадваща, но не напълно. France24 oтбелязва, че спадът в гласоподавателите на Саркози отчасти е поради преминаване на привържениците на текущия президент в по-крайната отсянка на десния политически спектър – тоест, в лагера на Марин Льо Пен.
Отделно имиджът на Саркози като фаворит на обществото постепенно намаляваше от известно време насам, което бе само и единствено в полза на неговия главен опонент Оланд. След внимателно подготвена кампания, Оланд навакса разликата си със Саркози в последните няколко седмици и в крайна сметка успя да оглави класацията.
Гражданската активност на първия тур, противно на очакванията, бе изключително висока. Близо 81% от французите осъществиха правото си на гласуване.
В изявления след преброяването на гласовете, двамата главни претенденти за президентския пост изразиха увереност относно представянето си на балотажа. Докато Саркози, цитиран от Euro Investor, заяви, че не е "загубил увереност" за втория тур, Оланд наблегна на друго.
"Най-важният ми дълг - и аз знам, че съм наблюдаван внимателно отвъд границите на нашата страна, е да поставя Европа обратно на пътя на икономическия растеж и трудовата заетост", посочи той, цитиран от агенция "Ройтерс".