Франция ще предложи план за излизане от кризата с Лисабонския договор

10.07.2008 | 21:20
по статията работи: Лили Бончева
"Всички ние носим голяма отговорност да извадим Европа от кризата в момента", заяви Никола Саркози пред ЕП
Франция ще предложи план за излизане от кризата с Лисабонския договор
Френският президент Никола Саркози представи приоритетите на френското Председателство на ЕС пред депутатите от ЕП. Снимка: ЕП


Френският президент Никола Саркози днес представи приоритетите на френското Председателство на ЕС пред депутатите от Европейския парламент (ЕП). Той изтъкна, че бъдещите разширявания на ЕС не могат да се осъществят без Лисабонския договор и новите институционални разпоредби. Той подчерта, че "всички ние носим голяма отговорност" да извадим Европа от кризата в момента. Това съобщи пресслужбата на ЕП. Повечето депутати подкрепиха приоритетите на френското Председателство, като някои от тях все пак критикуваха отсъствието на социалните въпроси от дневния ред и планираното посещение на Саркози на откриването на Олимпийските игри.

Френското председателство на ЕС

В своите встъпителни думи пред Европейския парламент в Страсбург Никола Саркози подчерта, че "всички ние носим голяма отговорност: как да извадим Европа от кризата, в която тя се намира, как да избегнем блокирането, как да превъзмогнем нашите противоречия и да ги поставим в полза на Европа?" Френският президент изтъкна своето желание "да успокои притесненията на гражданите" и да покаже една Европа, "която работи за всички".

Договорът от Лисабон или Договорът от Ница

Саркози заяви пред депутатите, че "никой не казва, че Договорът от Лисабон решава всички проблеми", но все пак това е един "приемлив за всички компромис". Той обяви, че ще посети Ирландия на 21 юли, за да "слуша, да установи диалог и да се опита да намери решения" на ирландското "не".

Френското председателство ще предложи през октомври или през декември "метод" за излизане от кризата, изготвен съвместно с ирландското правителство. Изключвайки възможността за преговори за нов договор, френският президент подчерта, че европейските избори през юни 2009 г. ще се проведат или на основата на Лисабонския договор, или на този от Ница.

Говорейки по въпроса за разширяването на ЕС, Никола Саркози подчерта, че разширяването от 2004 г. е било успешно, но в същото време каза, че без институционална реформа е невъзможно да се осъществи бъдещо разширяване на Съюза. Френският президент се изказа в полза на интегрирането в ЕС на страните кандидатки от Западните Балкани, тъй като за него те са "безспорно европейски".

Енергийният и климатичен пакет е абсолютен приоритет

Говорейки за приоритетите на започналото френско Председателство на ЕС, Саркози отдели на първо място внимание на климатичните промени и енергийния пакет. Според неговите думи, "ние сме последното поколение, което може да избегне катастрофата", и затова "Европа трябва да даде пример" в борбата срещу климатичните промени".

Президентът на Франция изтъкна, че по време на срещата на високо равнище в Копенхаген през декември 2008 г. Европа трябва да бъде единна в своята позиция. Междувременно по време на френското Председателство трябва да бъде приет енергийният и климатичен пакет, който е "абсолютен приоритет". Той изтъкна също и големите усилия, които се изискват от новите държави-членки, които все още разчитат предимно на енергия от изкопаеми горива.

Имиграция и отбрана

Разглеждайки другите приоритети на френското Председателство, Никола Саркози подчерта, че европейската политика за отбрана трябва да бъде развита, тъй като "как Европа може да бъде политическа сила, ако не е в състояние да се отбранява?"

Френският президент подчерта, че създаването на Европейски пакт по въпросите на имиграцията и убежището е от голяма важност, за да може дебатът за имиграцията да излезе от националните рамки и да прерасне в европейска политика.

Обща селскостопанска политика

Друг основен приоритет на френското Председателство е реформата на Общата селскостопанска политика на ЕС. Изтъквайки довода, че близо 850 милиона души страдат от глад по света, Никола Саркози зададе въпроса дали е разумно да се намалява земеделската продукция, особено в момент, в който имаме най-много нужда от нея?

Според него е необходимо 27-те държави-членки да постигнат съгласие върху концепциите за "хранителна сигурност" и "хранителна достатъчност" в рамките на прегледа на Общата селскостопанска политика на ЕС.

Френският президент засегна също сферите на културата и спорта, като обяви и намерението на Председателството да организира конференция върху болестта на Алцхаймер.

В заключение Никола Саркози отбеляза, че "френското председателство "ще работи ръка в ръка" с европейските депутати и че се надява след "шест месеца да може да се каже, че Европа е постигнала напредък".

Европейска комисия

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу отбеляза желанието на президента Саркози "Франция да се завърне в Европа". "Това е добра новина за нас", каза той, обещавайки Комисията да подкрепя Франция по време на нейното председателство, за да постигнат заедно успехи за ЕС.

Председателят на Европейската комисия подчерта, че интегрираната политика в областта на енергията и климатичните промени е правилният главен приоритет на Председателството, като то може да разчита на пълната подкрепа на ЕК в тази област.

Говорейки за Лисабонския договор, Барозу каза, че той може да направи Европа по-ефективна, по-резултатна и по-демократична, но фактът, че Договорът не е влезнал в сила не бива да бъде извинение, за да не се отговаря на проблемите на европейските граждани.

Говорители на големите политически групи:

Йозеф Дол (ЕНП-ЕД, Франция) изтъкна, че Франция е решила нейното председателство да бъде белязано от силен политически ангажимент, от какъвто има силна нужда в момента, за да се преодолеят предизвикателствата пред Европа. Според него в момента най-голямото предизвикателство е "не"-то в Ирландия, като за целта е необходимо да се осигури подкрепата на гражданите за изграждането на Европа.

"Ако не можем да убедим хората, че най-важните проблеми като климата, енергията и имиграцията могат да бъдат разрешени само на европейско ниво, то тогава имаме голям проблем", подчерта Дол.

Лидерът на ЕНП-ЕД подкрепи приоритетите на Френското председателство, като отбеляза, че в контекста на сигурността на хранителните доставки е важно да се подпомогнат "най-уязвимите по света и най-бедните в държавите-членки".

Мартин Шулц (ПЕС, Германия) изтъкна два основни приоритета за следващите шест месеца: климатичните промени и ратификацията на Договора от Лисабон. Той подчерта необходимостта от по-голяма прозрачност, демократичност и по-силна роля на националните парламенти.

Говорейки за Социална Европа, Шулц определи като "грешка" тезата, че социалните въпроси могат да бъдат разглеждани само на национално ниво. Според него "европейското икономическо развитие създава повече растеж и заетост, но трябва също така да създава и повече социална защита".

От името на АЛДЕ говори Греъм Уотсън (Великобритания), който се обърна към Саркози с думите, че "решението на ирландските гласоподаватели да отхвърлят Лисабонския договор направи по-проблематично Вашето впечатляващо подготвено председателство".

Според него с всеки изминал ден енергийният и климатичен пакет става все по-належащ, като Европа трябва да е готова да посрещне дългосрочното покачване на цените на горивата и да се бори срещу глобалното затопляне. Уотсън подчерта и необходимостта от инвестиции във възобновяемите енергии.

В заключение Греъм Уотсън отбеляза, че "хората се вълнуват повече от цените на петрола и хляба, отколкото от големите цели на нашия Съюз". Затова според него в момента имаме нужда повече от всякога от една Европа, която да се ангажира с практическото решаване на проблемите на гражданите.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....