Европейски депутати от холандската квота търсят начини за повишаване на информираността относно допълнителните правомощия, които ще получат националните парламенти с окончателната ратификация на Лисабонския договор, съобщава EUobserver.com.
Съгласно Договора от Лисабон националните парламенти могат да оспорват проектозакони, предлагани от Европейската комисия. Комисията трябва да преосмисли свое предложение (не е необходимо да го оттегля окончателно) ако една трета от парламентите на страните-членки на ЕС възразят срещу него на основата на принципа за пропорционалност на властта. Този принцип гласи, че европейските институции могат да урегулират дадена област само ако тя е от общоевропейско значение и националната власт няма правомощия там. Ако мнозинството от национални парламенти продължава да възразява, ЕК трябва да се допита до ЕП и правителствата на страните-членки на ЕС.
"Тази норма отваря вратите пред парламентите, които по презумпция създават законите. Цели 50 години в ЕС нещата не стояха по този начин", каза Хан Тен Брюке, който заедно с колегата си Луук Блом се срещна с представители на всички страни-членки на ЕС в понеделник (21.04.08), за да обсъдят как ще работи новата система.
Холандските депутати предлагат на всеки два месеца представители на всички национални парламенти да се събират на редовни срещи да обсъждат предложени от ЕК законопроекти. Те се надяват предложението им да бъде обсъдено на следващата редовна среща на COSAC (7-8 май) COSAC е представителство на всички национални парламенти, което се събира два пъти годишно и чрез него парламентите на страните-членки в ЕС се осведомяват за вътрешните действия на европейските институции.