Хората не излизат от заведенията въпреки кризата

17.08.2009 | 10:48
по статията работи:
Около 40% от пълнолетните българи твърдят, че посещават кафенета и сладкарници поне няколко пъти седмично
Хората не излизат от заведенията въпреки кризата

Въпреки световната икономическа криза и ефектите й у нас, приятното прекарване на свободното време в заведения не е прекратено и няма и такова намерение. Особено през лятото, когато е сезонът на забавленията, почивките и отпуските. Това твърдят повечето анкетирани в специалното национално представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл", посветено на „излизанията вън от къщи" - посещенията на кафенета и сладкарници, кръчми, дискотеки и ресторанти, публикувано в днешния брой на вестник "Класа".

Около 40% от пълнолетните българи твърдят, че посещават кафенета и сладкарници поне няколко пъти седмично, а почти всеки пети вечеря или обядва в непретенциозни пицарии, ресторанти и кръчми поне 2-3 пъти месечно. В допълнение немалка част декларират, че по принцип ходят по заведения, макар и по-рядко - веднъж в месеца, няколко пъти годишно и т.н.

Кварталните ресторантчета и кръчми очевидно са посещавани доста често, защото са сравнително евтин и лесен заместител на домашната вечеря пред телевизора, а и българите обичат да се срещат с приятели на „маса". При посещения в такъв тип заведения анкетираните заявяват, че плащат средно до 10 лв. на човек.

По-лъскавите и скъпи ресторанти са посещавани принципно от не повече от една трета от сънародниците ни. А и доста по-рядко от веднъж месечно и най-често при специален повод - рожден ден, годишнина, друго семейно тържество. Близо два пъти и половина се различават сметките в обикновен ресторант и по-луксозно заведение, твърдят анкетираните.

Естествено, посещаващите заведения от всякакъв тип са хора до 40 години - в над 60% от случаите. Съответно, средният домакински доход на ходещите по заведения е с около 300 лв. по-висок от средното за страната.

Ако опитаме да усредним посочените от анкетираните брой посещения в кафенета, сладкарници и обикновени ресторантчета, излиза, че тричленно семейство с навици и желания да излиза за хапване и да се види с приятели извън къщи дава по около 230 лв. месечно за това. Тези, които ходят на заведения, декларират среден семеен доход от поне 1250 лв. Което значи, че вероятно дават около 18% от него за този тип развлечения.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...