Хосни Мубарак делегира правомощията си

11.02.2011 | 07:51
по статията работи:
Първи коментари след речта на египетския президент. Комисии ще работят по премахването на спорен член от конституцията
Хосни Мубарак делегира правомощията си

Египетският президент Хосни Мубарак делегира правомощия на своя вицепрезидент, но отказа да подаде оставка или да напусне страната, пише „Ивнинг стандарт". Ходът му означава, че той ще се задържи като президент и ще осигури контрол върху реформения процес в страната.

Тълпата на централния площад Тахрир в Кайро се беше увеличила до няколко стотици хиляди души, които очакваха Мубарак да обяви в обръщението си към народа, че се отказва от властта, съобщи агенция "Фокус". Вместо това те гледаха безмълвно обръщението му, а когато то приключи, призоваваха гневно за оставката на Мубарак и започнаха да размахват обувките си.

Хосни Мубарак възложи снощи на новосъздадените комисии по реформата да проучат премахването на спорен член от конституцията, което може да проправи път към прекратяване на извънредното положение в страната, предаде ДПА.

В обръщението си към нацията Мубарак отбеляза, че чл.179, който засяга борбата с тероризма и позволява цивилни лица да бъдат съдени от военни съдилища, гарантира баланса между законите в конституцията и между сигурността и терористичаната заплаха. Той обаче каза, че комиисите трябва да проучат премахването му, което ще е предпоставка за отменянето на извънредното положение.

Прекратяването на извънредното положение бе ключово искане на протестиращите. Законът, който е в сила от убийството на президента Ануар Садат през 1981 г., упълномощава арестите на хора без повдигнати срещу тях обвинения и забранява протести, за които не е дадено правителствено разрешение.

Учредените тази седмица две комисии проучват възможността за внасяне на поправки в пет члена от конституцията, които ще дадат възможност да се разшири кръга на участниците в президентската надпревара, да се въведат ограничени мандати и да се упражнява юридически контрол над изборите.

Веднага след речта египетския вицепрезидент призова протестиращите да се разотидат по домовете си и призова египтяните „да се обединят и да гледат към бъдещето".

Египетският вицепрезидент Омар Сулейман заяви, че ще направи всичко възможно за мирно предаване на властта, съобщи Ройтерс.

"Египтяните няма да бъдат въвлечени в хаос или използвани като инструменти за саботаж, заяви Сулейман. По думите му армията е защитила "революцията на младите".

"Мубарак ме упълномощи да възстановя стабилността и щастието в Египет, така че живот да се върне в нормалното си русло", отбеляза в изявлението си Сулейман.

По-късно водещият египетски дисидент Мохамед ел Барадей направи прогноза, че Египет "ще експлодира" след този развой на събитията и призова армията за намеса.

Първи коментари по света

Сега е моментът за промяна в Египет, заяви ръководителката на дипломацията на ЕС Катрин Аштън, цитирано от Франс прес и БТА, след обръщението на Хосни Мубарак.

"Президентът Мубарак още не отворил пътя за по-бързи и дълбоки реформи. Ще следим с особено голямо внимание реакцията на египетския народ в следващите часове и дни", посочи в изявление Аштън.

Френският президент Никола Саркози изказа надежда, че Египет няма да се превърне в религиозна диктатура като тази в Иран. Саркози каза, че оттеглянето на Мубарак в полза на вицепрезидента Омар Сулейман е било неизбежно.

"От цялото си сърце се надявам зараждащата се демокрация в Египет да успее да изгради политически формации, структури и принципи, за да намери пътя към демокрацията, а не към религиозна диктатура като в Иран", заяви френският президент, имайки предвид революцията, свалила през 1979 г. шаха на Иран и завършила с ислямска диктатура на аятолах Хомейни.

Германският външен министър Гидо Вестервеле изрази разочарование от речта на Мубарак, която според него не е очакваната стъпка напред. Според него обръщението на египетският президент не допринася за успокояването на обстановката в Египет.

"Безпокойството на международната общност е по-силно след обръщението, отколкото преди него", отбеляза Вестервеле и призова протестиращите да не пробягват до насилие. Вестервеле се намира в Ню Йорк за днешните дискусии в Съвета за сигурност на ООН.

Президентът на САЩ Барак Обама призова египетското правителство да обясни на народа си обявените вчера от президента Хосни Мубарак промени, предаде Асошиейтед прес. В изявление Обама заяви, че египтяните са били уведомени за предаването на властта, но още не е ясно, че промените са неотложни, смислени и достатъчни. Голяма част от египтяните не са убедени, че правителството има сериозно намерение да осъществи реален преход към демокрация. Отговорност на правителството е да каже ясно на египетския народ какви са плановете на Мубарак.

"Призоваваме египетското правителство да разясни своевременно направените промени и да изложи ясно и недвусмислено последователните стъпки в процеса, водещ до демокрация", каза Обама.

Американският президент призова египетското правителство да се въздържа от репресии и жестокости срещу протестиращите.

Екстремистите нямат място в бъдещото египетското правителство, заяви представител на Държавния департамент на САЩ.

"Искаме да сме сигурни, че процесът на преход няма да бъде заложник на екстремистите или онези, които не вярват дълбоко в открития и демократичен процес, който желаем", каза пред Конгреса на САЩ заместник-държавният секретар Джеймс Стейнбърг.

Британският външен министър Уилям Хейг заяви, че последствията от обръщението на Мубарак остават неясни и отново призова за бърз преход към правителство с по-широко представителство.

Испания и Германия призоваха Европа да изиграе по-активна роля в насърчаването на прехода към демокрация в Египет. Двете страни са съгласни, че Европа трябва да покаже по-голяма ангажираност в процеса за демократично развитие в Северна Африка, заяви германският президент Кристиан Вулф след среща с испанския премиер Хосе Сапатеро.

Вулф подчерта, че е важно в страните от Северна Африка да има гражданско общество, средна класа, социална справедливост и свобода на печата. Според президента е нужно да се обърне внимание на онези, които извършват демократични реформи в тази част на света.

Tемата следи: Апостол Апостолов, Econ.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...