Храните са по-скъпи в малките населени места

15.07.2021 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Цената на олиото се е повишила с 4,4% само през юни, екперт прогнозира поевтиняване до края на годината
Храните са по-скъпи в малките населени места
Снимка: под лиценза на creative commons

Поради голямата конкуренция цените на хранителните стоки в големите градове са по-ниски в сравнение с тези в по-малките населени места, но има и изключения, които зависят от логистиката и търговските практики. Това съобщи пред радио Варна председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов. "Най-високи са цените на хранителните стоки в Благоевград. В същото време олиото в Пловдив (район, в който се отглежда много слънчоглед) е по-скъпо, отколкото в София. Пазарът е разнообразен. Важното е водещият принцип да е този на търсенето и предлагането", каза той.

Захарта, картофите и някои други зеленчуци във Варна се продават на цени, които са едни от най-високите в страната, каза Иванов, според когото: "Тази тенденция е от години и трудно може да се обясни. Може би варненци са по-платежоспособни или пък причината е това, че Варна е курортен град".

Иванов изчисли, че олиото е поскъпнало с 52% през последната година, като основната причина е лошата реколта от слънчоглед през 2020 г. "Около 3,10-3,15 лв. е цената на олиото на едро, но в супермаркетите можем да намерим по-ниска цена", каза той. По неговите думи в момента се наблюдава свръхпредлагане на слънчоглед и това ще доведе до понижение на цената, което крайните потребители ще усетят от септември или до края на годината. Същата е тенденцията и при брашното заради очакваната добра реколта от пшеница. Не се наблюдава поскъпване при останалите хранителни продукти. Дори и да има такова, то е в рамките на 1-2%.

Междувременно НСИ оповести, че 2,7% е годишната инфлация за юни 2021 г. спрямо юни 2020 г. Инфлацията за юни 2021 г. спрямо май 2021 г. е минус 0,2%, а от началото на годината - 1,5%.

Само през юни олиото е поскъпнало с 4,4%. Цените на яйцата и маслините се се увеличили с 1,4%, на кашкавала - 0,8 на сто. Зрелият боб е поскъпнал с 1,6%, лещата - с 0,8%, цитрусовите плодове - също с 0,8%, захарта - с 0,4%. Най-много през юни са поскъпнали морковите и червеното цвекло - с 12,2%, 

При нехранителните стоки и услугите най-много е поскъпнало централното газоснабдяване - с 11,1%. Цените на хладилниците са се повишили с 1,4%. Праховете за пране са поскъпнали с 1,8%. Увеличили са се цените на лекарствените продукти и лекарските услуги съответно с 0,1 и 0,2%, а цените на стоматологичните услуги остават на равнището от предходния месец.

Преди дни синдикатите огласиха, че минималната заплата у нас е пет пъти по-ниска от тази в Германия. Така работещите на минимална заплата в България могат да си позволят най-малко хляб, картофи и вода от която и да е друга страна членка на ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...