Не се налага промяна на Конституцията или приемането на нова. Така председателят на Народното събрание Цецка Цачева отговори на въпрос на студентка по право.
В днешния ден на конституцията парламентарният председател и зам.-председателят на НС Анастас Анастасов /ГЕРБ/ бяха домакини на дискусия, свързана с основния закон на държавата.
Действащите закони, според оценката на Цачева, не са лоши, но отговорността се носи от тези, които ги прилагат. Конституцията е добра, отбеляза тя, и регулира адекватно в голямата си част обществените отношения.
Цецка Цачева запозна бъдещите юристи с пътя, по който законопроектът става закон. Тя е констатирала, че най-честият аргумент, който политическите опоненти на даден закон използват по време на дебатите в пленарна зала е, че има противоконституционни текстове.
Сблъсъкът на тезите накъде да върви държавата трябва да става в тази зала, защото България е парламентарна република, подчерта Цачева.
Тя показа на младите хора и къде в залата седят членовете на кабинета, както и креслото на президента. За съжаление, каза тя, мястото на действащия държавен глава остава празно в 41-то Народно събрание и не е имало досега случай от неговото начало той да е упражнил правомощията си от това място.
Цецка Цачева обаче наблегна, че жените в този парламент са натоварени с тежки функции и ръководят едни от най-трудните комисии - правна, здравна, земеделска, а самият пост на председател на НС се заема също от жена.
Проф. Емилия Друмева, специалист по конституционно право, посочи, че за времето си Търновската конституция е била сред най-демократичните в Европа, както и че България е сред първите държави, които въвеждат пропорционалната избирателна система - през 1910 г. Дотогава този начин на гласуване се е използвал само в Белгия, Дания и в някои кантони на Швейцария.
Бъдещите прависти получиха като подарък от домакините си по екземпляр от Конституцията. Цецка Цачева им пожела един ден да седнат като депутати зад банките в пленарната зала.